МО ще купува изтребители и бронирани машини, но не и кораби
Военният министър Красимир Каракачанов ще представи проектите за купуването на нови изтребители и бронирани машини на обща стойност над 2.7 млрд. лева за одобрение в правителството и парламента, след като са били разгледани от Съвета по отбрана към МО. Засега обаче другият голям проект – за купуването на нови кораби - остава на трупчета, въпреки заявката на управляващите, че трите основни сделки от модернизацията на армията ще бъдат движени заедно, пише Медиапул.
За сметка на това вероятно ще се ремонтират старите белгийски фрегати, на които Военноморските сили разчитат от години.
Проектът за строителство на два нови патрулни кораба, който беше за над 820 млн. лв, се провали, след като единствената класирана фирма се отказа от него. Това наложи дори експертите в МО да признаят, че България трудно би могла да закупи модерни кораби за тези пари. В момента проектът се преработва, но бъдещето му остава много съмнително.
Според източници от МО към момента най-приоритетен се оказва проектът за бронирани машини. Все още политическата воля за покупката на нови съвместими с НАТО изтребители е под въпрос на фона на решението на МО да ремонтира старите съветски изтребители МиГ 29.
Проектът за изтребителите на практика започва отначало
Проектът за закупуване на нови изтребители бе на финалната права, но миналата година парламентарна проверка установи нередности в организирането му, довели до декласиране на офертата за изтребители Ф 16, и препоръча да се съберат нови оферти.
Първоначалната идея бе МО да обмисли да поиска нови оферти само от страните и компаниите в досегашната шортлиста - Швеция и компанията "СААБ" за нови машини "Грипен", САЩ и Португалия за изтребители "втора ръка" Ф-16 и Италия за "втора ръка" "Юрофайтър", но този път всички да могат да предоставят и предложение за нови машини.
Към момента обаче военното министерство клони към нов вариант – да разшири максимално обхвата на възможните оферти.
Това решение отново трябва да бъде санкционирано от парламента, тъй като проекти на стойност над 100 млн. лева минават през пленарна зала.
МО ще се опита да купи на първо време най-малко 8 изтребители за 1.5 млрд. лева. А на следващ етап още 8.
Първите самолети следва да бъдат доставени до две години от сключване на договора.
"Бърза писта" за бронираните машини
Доскоро най-бавно вървеше проекта за покупката на бронирани машини за Сухопътните войски, но в последните месеци той бе форсиран и сега се смята за най-приоритеният.
За него са планирани 1.220 млрд. лева. С тях трябва да се закупят 150 машини (100 от които бойни) и допълнително оборудване.
Той трябва да се реализира за 12 години, като МО иска изпълнителят му да сглобява и поддържа машините в България.
Около проекта има много бизнес и политически интереси и се очаква сериозно напрежение.
Новите кораби едва ли скоро ще плават
Сделката за строителството на два нови военни патрулни кораба за общо 820 млн. лева пропадна, след като спечелилата фирма МТГ "Делфин", която единствена бе подала оферта, се отказа изненадващо в последния момент.
Официалната причина за конфуза, посочена от МО, бе начисляването на ДДС върху военните проекти.
Според военни експерти обаче дори и с 820 млн. лева строителството на два нови модерни военни патрулни кораба би било предизвикателство за която и да е компания.
Към момента бъдещето на този проект изглежда най-съмнително. Възможно е Военноморските сили да намалят изискванията си към новите машини, за да влязат в бюджета, но най-вероятно е проектът да остане на трупчета.
Другият вариант е да се искат от финансовото министерство повече пари, но това едва ли ще стане.
Най-вероятният сценарий е министерството да инвестира средства в ремонта на старите кораби, на които разчита от години.
Източник: Медиапул