19min.bg

Могат ли древните римски бани да ни предпазят от болести: Изследване

Той е една от най-ценните британски реликви от римската епоха и се посещава от повече от 1 милион посетители годишно.

Но освен че подхранва местния туризъм, римските бани в Бат, Съмърсет, могат да имат и други, по-важни приложения.

Ново проучване твърди, че естественият горещ курорт, използван от римляните за обществени бани преди около 2000 години, има потенциално животоспасяващи свойства, предаде dailymail.co.uk


Експертите смятат, че някои микроби във водата произвеждат антибиотични вещества, които убиват често срещани микроби като E.coli и S. Aureus, които могат да причинят смъртоносни инфекции при хората.

Тези вещества биха могли да се използват за създаване на нови антибиотични лекарства, които предлагат решение на огромния проблем с антимикробната резистентност (АМР). 


АМР се проявява, когато бактериите и другите микроби се адаптират и развиват в отговор на съвременните химикали, предназначени да ги убиват, превръщайки се в изключително силни „супербактерии“.

Тази продължаваща криза в здравеопазването може да превърне ежедневните наранявания и рутинните операции в събития на живот и смърт, да унищожи десетилетията напредък в медицината и да доведе до смъртта на милиони хора всяка година.

Никой няма да се излекува от болестта, като плува във водата на Римската баня - което така или иначе не е позволено", казва пред MailOnline авторът на изследването д-р Лий Хът, преподавател по биомедицински науки в Университета в Плимут.

"Но има реален потенциал на мястото да бъдат открити един или няколко антимикробни препарата, които да влязат в клинична употреба през следващите години.