19min.bg

МОН иска 13,5% увеличение на учителските заплати

Министерството на образованието и науката (МОН) и поискало от Министерството на финансите увеличение на учителските заплати с 13.5% през 2022 г., стана ясно от изказване на образователния министър Николай Денков във вторник. От думите му обаче не се разбра как обещанието може да се осъществи, при положение че през първите два месеца на 2021 г. държавата ще трябва да работи с бюджета за 2021 г.


"Изпратили сме нашите очаквания за бюджета за образование за 2022 г. към Министерството на финансите и сме поискали увеличение на учителските заплати, за да бъдат те в рамките на това, което е записано в коалиционното споразумение - около 125% от средната работна заплата", каза акад. Николай Денков.


По думите му на този етап заявката му е посрещната с одобрение от МФ.


"Заявили сме допълнителни средства за транспорт - за училищни автобуси, за извънкласни дейности, за квалификация на учителите, както и за квалификация за справянето в кризисни ситуации. Разговорът за бюджета за образование за 2022 г. предстои", уточни министър Николай Денков.


В отговор на въпрос дали ще има пари за безплатните учебници от 8-и до 12-и клас, образователният министър заяви, че това е въпрос към министъра на финансите.


Заявили сме увеличение на издръжката във висшите училища, защото има недостиг на средства за заплати както в БАН, така и за непедагогическия персонал във висшите училища. Поискали сме също увеличение на стипендиите за студентите и докторантите, но това са заявките ни до момента към МФ, каза образователният министър.


На въпрос дали вече има консенсус за намаляване на лятната ваканция и за увеличаване на пролетната или на есенната ваканция, образователният министър отговори, че този разговор предстои. "Ако стартира тази инициатива за промяната на срока, той ще започне от септември следващата учебна година. Има време и всички трябва да бъдат убедени, че правим най-доброто за учениците", каза Денков.


Попитан ще има ли промяна в учебните планове, министър Денков каза, че първо трябва да бъде уточнено откъде ще започва тази промяна - дали трябва да се променят учебните планове и учебното съдържание от самото начало.