МОН: Няма турско робство, само съжителство
След като през последните дни МОН предизвика скандал с отпадането на История славянобългарска, ведомството на министър Тодор Танев, който бе избран от квотата на ислямистите Дал и Исмаилов, сътвори поредната срамотия. Оказва се, че у нас не е имало 5 века турско робство, а само съжителство и това ще учат вече българските ученици.
От пресконференцията на МОН, по повод новите учебни програми, стана ясно, че вече говорим за „съвместно съжителство по време на Османската империя”. Стана ясно, че българите по онова време и „османците, присъствали на наша територия са живели заедно“.
Но от МОН обещаха, че ако случайно на изпит някой ученик използва вместо „владичество” или „присъствие” думи като „иго” и „робство” няма да бъде с намалена оценка.
На въпрос защо се използва терминът „християнизация”, вместо „покръстване”, от МОН обясниха, че причината е това, че покръстването е част от християнизацията.
Целта според директора на дирекция в МОН Евгения Костадинова е оптимизирането на програмите, като в образованието се акцентирало върху традицията и изграждането на нова философия. Тя призна, че винаги може да се прави една образователна реформа по-добре, но „не е важно какво се учи, а как е представено.”
„Програмите не са за деца, те са ориентирани към учителите. Програмите са документ за професионалистите", изтъкна Костадинова.
От МОН обясниха още, че „знанието е спираловидно и то създава метапредметни връзки“.
От просветното ведомство отново отбелязаха, че целта е децата да са знаещи и можещи, а на въпроса защо липсва ясно очертаване на това, че страната ни е православна държава, от МОН заявиха, че „православието излиза през очакваните резултати”.