19min.bg

Московската борса преустановява търговията с долари и евро

Московската борса (MOEX) преустанови търговията с долари и евро в сряда, като този ход бе продиктуван от новия пакет санкции, представен от Министерството на финансите на САЩ по-рано през деня.

Спирането засяга търговията с чуждестранни и благородни метали, както и търговията с акции и пари на най-големите руски публични търговски пазари, отбеляза MOEX в изявление. С изключение на доларите и еврото, всички останали финансови инструменти остават оперативни. Пазарът на деривати също не е засегнат от промените, като търговията продължава както обикновено, отбеляза MOEX.


Централната банка на Русия доразви въпроса в отделно изявление, като обясни, че "транзакциите с щатски долари и евро ще продължат на извънборсовия пазар". За определяне на обменните курсове Централната банка на Русия ще използва "банкови документи и информация от цифрови платформи за извънборсова търговия", допълни регулаторът.

По-рано в сряда Министерството на финансите на САЩ въведе нов пакет от ограничения срещу Русия, насочени към "основополагащата финансова инфраструктура" на страната. Обявявайки пакета, министърът на финансите Джанет Йелън заяви, че Русия напълно се е превърнала във "военна икономика" и сега е "дълбоко изолирана" от международната финансова система. 


"Днешните действия засягат останалите им възможности за снабдяване с международни материали и оборудване, включително зависимостта им от критични доставки от трети страни", заяви Йелън.

Освен към MOEX, пакетът от санкции е насочен и към две негови дъщерни дружества, а именно Националния клирингов център (NCC) и Националния депозитар за разплащания (NSD).

Преустановяването на търговията с долари и евро на платформата, която напоследък бележи бум, влиза в сила от днес. MOEX съобщи, че е регистрирала рекордно висока активност на частните инвеститори още през февруари, като общо 4,1 млн. физически лица са извършили трансакции на платформата. През миналия месец общият обем на търговията на пазарите на платформата се измерва на 126,7 трилиона рубли (1,4 трилиона долара) в сравнение с 94,2 трилиона (1 трилион долара) през същия период на предходната година.


 Пламен Валентинов