19min.bg

Москва разкри планове за "заместител на Суецкия канал"

Обемът на стоките, превозвани по Международния транспортен коридор "Север-Юг" (INSTC), който е обявен за алтернатива на Суецкия канал, може да се увеличи почти три пъти през следващите седем години, заяви руският министър на транспорта Виталий Савелиев на Международния икономически форум в Санкт Петербург (ПМИЕФ) в четвъртък.

INSTC е планирана 7200-километрова мултимодална транзитна система, която ще свързва корабни, железопътни и автомобилни маршрути за превоз на товари между Русия, Иран, Азербайджан, Индия и Централна Азия.

Изграждането на проекта започна в началото на 2000 г., но усилията за разработването му се засилиха, след като западните санкции принудиха Москва да пренасочи търговските си потоци от Европа към Азия, Африка и Близкия изток.

Общият товаропоток по INSTC е бил 14,5 млн. тона през 2022 г., а прогнозата за тази година е 17,6 млн. тона, обясни Савелиев. До 2030 г. се очаква обемът да достигне 41 млн. тона, допълни той.

Понастоящем функционират само някои участъци от маршрута, като миналия месец Русия и Иран се договориха да изградят железопътна линия, която да се включи в него. Москва планира да инвестира повече от 3 млрд. долара в разширяването на проекта до 2030 г.

Русия неведнъж е заявявала, че маршрутът може да се превърне в заместител на Суецкия канал - 193-километровия воден път на морското равнище в Египет, който свързва Средиземно с Червено море. По популярния маршрут между Европа и Азия всеки ден преминават около 12 % от световната търговия.


През март 2021 г. Суецкият канал беше блокиран за шест дни от заседнал контейнеровоз. Затруднението струваше на световната търговия приблизително 9 милиарда долара на ден.

Очаква се търговията чрез INSTC да позволи на компаниите да намалят разходите за превоз с около 50% и да спестят до 20 дни време за пътуване в сравнение с маршрута през Суецкия канал.