"Мозъчно гниене" е думата на 2024-та според Оксфорд
Колко reel-ове в Instagram или клипове в TikTok изгледахте тази сутрин на път за работа, в тоалетната или в час? Въпросът е съвсем на място, защото...
Вече е ясна "Думата на годината" на 2024-та според речника на Оксфорд и тя е brain rot ("мозъчно гниене").
Определението е "предполагаемото влошаване на психичното или интелектуално ниво на човек, особено гледано като резултат от свръхконсумацията на материал (днес конкретно - онлайн съдържание), считан за тривиален или не носещ предизвикателство. Също: нещо, за което се приема, че може да доведе до такова влошаване".
Или с други думи, ще прощаватe опростяването, "мозъчното гниене" отвсякъде си е затъпяване от зяпане на простотии в интернет. Екипът на речника на Оксфорд е събрал кратък списък от шест думи, а последвало гласуване с участието на 38 хиляди души е довело и до избирането на победител.
Експертите са забелязали, че употребата на израза "brain rot" през 2024 г. е зачестила и то като начин да се уловят притесненията от влиянието на големите количества нискокачествено съдържание в интернет и по-конкретно в социалните мрежи.
Та ще си броим ли пак изгледаните в последно време reel-ове и TikTok клипове?
Първото споменаване на "мозъчно гниене" всъщност е в автобиографичната книга "Уолдън" на Хенри Дейвид Торо, публикувана през 1854 г.
Там авторът критикува склонността на обществото да обезценява сложни идеи или онези, които могат да бъдат интерпретирани по различни начини, за сметка на по-простички. Според него това е признак за намалени интелектуални усилия.
От екипа на "Дума на годината" посочват, че терминът е придобил ново значение в дигиталната ера, основно заради възходът на социалната мрежа TikTok. Сега се използва много по-често, включително в медии, когато става дума за рисковете от свръх консумацията на онлайн съдържание.
Между 2023-та и 2024-ра употребата му е нараснала с 230%.
"Мозъчно гниене" се използва особено много в хумористичен или самоироничeн начин в онлайн общностите - с поредици като "Skibidi Toilet" или меметата "само в Охайо", а това води и до появата на друг тип език.
Включително израза "скибиди", означаващ нещо глупаво, или "Охайо" (на едноименния американски щат) в смисъла на нещо злепоставящо или странно. Т.е. стига се да още по-сериозно навлизане на онлайн сленг в езика от живия живот.
От Оксфорд отбелязват, че сега терминът "мозъчно гниене" навлиза и в един по-сериозен обществен дискурс за негативните последици на онлайн съдържание върху психичното здраве, особено при децата и по-младите хора.