19min.bg

Мрежа от банки за кърма у нас поискаха майки

За целенасочена социална политика, която предвижда създаването на мрежа от банки за майчина кърма в страната, се обяви Глобален алианс за защита на детското здраве и хранене. От неправителствената организация дадоха специална пресконференцияв в БТА по повод Световната седмица на кърменето.


Привържениците на естественото хранене настояват и за приемането на Международния кодекс за маркетинг на заместителите на кармата. Те се оплакаха от продължаващото настъпление на агресивната реклама на адаптираните млека.


От организацията настояват още болниците, които са сертифицирани като „болница - приятел на бебето", да спазват 10-те стъпки за успешно кърмене. Тези мерки не се спазват, сочат данни представени на брифинга вчера.


От проведено запитване сред майки на кърмачета става ясно, че в родилния дом се дава адаптирано мляко в нарушение на 10-те мерки за успешно кърмене. На много от майките не се оказва помощ как да кърмят, посочиха още организаторите. Те разказаха случаи, при които персоналът е казвал на майките: Грамотна си, отвори интернет и прочети.


Близките на родилките се налага да вкарват в родилните домове шишета с биберони, за да помагат на майките, посочиха още от алианса.


Това са неща недопустими за болница, сертифицирана като „болница - приятел на бебето", подчерта Румяна Модева, президент на Глобалния алианс за България. Тя изтъкна колко полезно е кърменето и подчерта необходимостта от банката за майчина кърма. Стана ясно, че у нас има само една подобна банка. Тя се намира в София и е единствената за цялата страна.


Близо 95% от младите майки започват да кърмят в родилния дом. Този процент главоломно спада до 13% през първия месец и до 2% към 4-ия - 5-ия месец от живота на детето. По-често и по-продължително кърмят образованите българки, показва национално изследване.