Мутиралите черни жаби в зоната около Чернобил живеят толкова дълго, колкото зелените жаби
Цивилизацията може да се завърне в облъчените гори на Чернобил, след като учени, изследващи мутирали черни жаби в зоната на изключване, направиха шокиращо откритие.
През 1986 г. авария в атомната електроцентрала в Чернобил предизвиква най-голямото изхвърляне на радиоактивни материали в околната среда в човешката история.
По-късно при изследване през 2022 г. е установено, че жабите от източните дървета, живеещи в близост до обекта в Северна Украйна, имат черна вместо зелена кожа.
Сега учени, изследващи жабите, са установили, че те живеят също толкова дълго, колкото и зелените им събратя, и не остаряват по-бързо.
Това би могло да означава, че зоната на изключване - 1 0000 кв. мили около нулевия полигон, където достъпът е ограничен - отново е подходяща за обитаване от хора.
Герман Оризаола от университета в Овиедо, Испания, съавтор на новото изследване, заяви: „Не изглежда да има разлика във възрастта между тъмните и нормално оцветените жаби.
„Не открихме разлика във възрастта или скоростта на стареене на жабите, събрани в целия градиент на радиоактивно замърсяване, включително в населени места извън зоната на изключване.
„Посланието на нашето изследване е, че сегашните нива на радиация, на които са подложени дървесните жаби в Чернобил, не оказват влияние върху тяхната възраст или процесите на стареене.
„Възрастовата структура и средната възраст, които открихме в Чернобил, са сходни с тези на други популации на вида в Източна Европа и Близкия изток.
„Тя е сходна и с популациите на сроден вид - европейските дървесни жаби Hyla arborea.
Меланинът, пигментът, който прави кожата на жабите по-тъмна, предпазва от радиация.
Но д-р Оризаола заяви, че тази мутация е свързана с повишените нива на радиация скоро след аварията, а не с нивата на радиация сега.
Мария Пенчева