19min.media

МВФ намали прогнозата за растежа на Аржентина заради "шоковата терапия" на Милей

Международният валутен фонд (МВФ) преразгледа икономическите си перспективи за Аржентина, като прогнозира втора поредна година на отрицателен растеж на фона на стремежа на президента Хавиер Милей да направи това, което в доклада на МВФ се нарича "значителна корекция на политиката" в страната.

В последната си актуализация на Световните икономически перспективи от вторник МВФ заяви, че брутният вътрешен продукт на Аржентина ще се свие с 2,8 % през тази година, след което през 2023 г. ще намалее с 1,1 %. Още през октомври МВФ прогнозираше 2,8% ръст на икономиката през 2024 г.

Според доклада инфлационният скок в Аржентина е основният фактор, който повишава прогнозата за инфлацията през 2024 г. за развиващите се пазари и развиващите се икономики, като я изпраща до 8,1%.

"Преразглеждането на прогнозата [за Латинска Америка и Карибите] за 2024 г. отразява отрицателния растеж в Аржентина в контекста на значителна корекция на политиката за възстановяване на макроикономическата стабилност", заяви МВФ.


Аржентина, третата по големина икономика в Латинска Америка, понася тежестта на тежка икономическа криза след десетилетия на дълг и лошо финансово управление. По приблизителни оценки 40 % от аржентинците живеят в бедност. Годишният процент на инфлация в страната е сред най-високите в света - над 200% - и се очаква да нарасне още по-бързо през следващите месеци, след като правителството на президента Хавиер Милей девалвира песото с над 50% като част от така наречената "шокова терапия" за стабилизиране на болната икономика.

Малко след като встъпи в длъжност през декември, самоопределящият се като "анархокапиталист" Милей започна драматично съкращаване на разходите, за да промени ситуацията. Реформите намалиха защитата на работниците, дерегулираха индустриите и намалиха субсидиите за енергетиката и транспорта. Въпреки острите критики и протести на профсъюзите, Милей засега поддържа новите си политики, като предупреждава, че ще е необходимо време, за да се видят резултатите, и че нещата може да се влошат, преди да се подобрят.