19min.bg

МЗ с препоръки заради зачестилите случаи на мистериозен хепатит при децата

Министерството на здравеопазването информира общопрактикуващите лекари, педиатрите и специалистите по инфекциозни и вътрешни болести за регистрираните в редица държави случаи на остър хепатит с неизвестна етиология при деца, в т.ч. клиничното протичане и лабораторните резултати. Това посочват от Националния център по заразни и паразитни болести.


 


С цел установяване на причинителите за всеки докладван случай лекарите трябва да изпращат проби в Националната референтна лаборатория в НЦЗПБ.


 


Действията се налагат зарази зачестили случаи в света от остър хепатит с неизяснена етиология при деца под 10 години.


 


До 20 април 2022 г., случаите са 111 и са докладвани от цяла Великобритания.


Британските здравни власти съобщават, че това са случаи на предходно здрави деца, на възраст от 2 до 5 години, които са хоспитализирани поради проявата на симптоми на остър хепатит – жълтеница (74%), повръщане (73%), побелели изпражнения (58%), диария (49%), гадене (39%) и температура (29%); и силно завишени стойности на чернодробни ензими. При никое от децата не е докладвано наличие на имуносупресия. Общо при 8 от всички докладвани случаи са се развили усложнения, налагащи чернодробна трансплантация. Във всички останали случаи инфекцията е завършила с благоприятен изход.


 


Проведените до момента микробиологични изследвания са установили положителни резултати по отношение на аденовирус (75%). 16% от децата при хоспитализирането са дали положителен резултат за Covid-19 (отминала или настояща инфекция) като при малък процент е установена коинфекция с аденовирус. Поради установения от диагностичните лаборатории повишен процент положителни тестове за аденовирус при деца за същия период от предходните години е изказана хипотеза, че предполагаем причинител на остър хепатит при деца може да е инфекция с аденовирус.


 


Заболяването е доста рядко и доказателства за предаването от човек на човек остават неясни, в резултат на което рискът не може да бъде точно оценен. Като се имат предвид съобщените случаи с остра чернодробна недостатъчност, потенциалното въздействие върху засегнатата педиатрична популация се счита за високо.


 


Ето защо на 8 април Европейският Център за Контрол на Заболяванията изиска от всички страни от ЕС/ЕИО да засилят информираността относно случаи на тежък остър хепатит при деца с неизяснена етиология и да докладват за всички потвърдени и възможни случаи. До момента 12 страни от ЕС са докладвали за спорадични случаи – Австрия (2), Белгия (2), Дания (6), Франция (2), Германия (1), Ирландия (5), Италия (17), Холандия (4), Норвегия (2), Полша (1), Румъния (1) и Испания (12), като общо при 5 деца се е наложила чернодробна трансплантация.