Над 250 000 българи се разболяват от грип всяка година, 1 500 умират от пневмония: Проф. Коста Костов
Източник: debati.bg
В България сезонните заболявания от грип са съсредоточени основно в рамките на 3 – 4 седмици през зимния сезон. През тези седмици, в периода на епидемичния подем преболедуват не по-малко от 250 000 – 300 000 българи! Защо сега тази цифра да е различна? Допускам, че сме далеч от истината за размера на епидемията у нас. Смъртността от грип винаги остава неясна, защото по-голямата част от смъртните случаи не се регистрират като усложнения на грипната инфекция, процес, който сега е обратен – всички заразени, които умират се регистрират като починали от вируса SARS-CoV-2”. последното десетилетие от пневмония в България умират средно около 1 500 души годишно. Като пулмолог от няколко десетилетия, ежегодно се сблъсквам с белодробните усложнения през „грипния сезон“, в течение на който губим десетки пациенти от т.н. „грипни пневмонии“, причинени от патологичното въздействие на самия вирус или от тежките, най-често стафилококови пневмонии, усложняващи грипната инфекция. Искам да подчертая, че в Италия най-ниският брой починали от грип през тези 4 последователни сезона е 15 801 души през сезон 2015/2016 год., а най-високият брой е през сезон 2016/2017 – 24 981 души, цифра, съвсем близо до броя починали от COVID-19 в същата страна до този момент (27 682 души). Съпоставянето на тези цифри обърква дори и мен, който непрекъснато си задава въпроса: защо целият свят изпадна в този ужас?
- Сякаш и в Европа, и у нас започна да преминава най-големият шок от епидемията, свързана с коронавируса. Всъщност тази година случи ли се нещо толкова по-различно от предишни години, когато отново е имало друг тип вируси? Има ли повече болни и има ли повече починали?
- Първо искам да уточня, че казаното от мен тук е в лично качество и не ангажира членовете на Медицинския експертен съвет. Различното, което се случи е спирането на целия свят на спирката COVID-19 и докато чакаме, наблюдаваме и някои парадокси. Парадоксът на епидемията COVID-19, който за мен е изключително любопитен, е в липсата на категорична корелация в някои от най-засегнатите страни между голямото число заболели и починали от COVID-19 с нивото на заболеваемост и смъртност за същия период на годината в предшестващите години.
В общественото пространство и достъпната литература се появиха редица публикации, които наблегнаха на този парадокс, включително един изключително издържан анализ проф. Джон Йоанидис от университета „Станфорд“, Сан Франциско, който се ползва с изключителна професионална репутация на медик, статистик, епидемиолог и експерт по мета-анализи. Този анализ, както и други подобни показват, че силата на паниката е по-голяма от силата на цифрите. В обществото има разделение именно в тази част на дебата – до каква степен сме жертва на вирусната агресия и до каква на глобалната паника, която ни отне възможността за трезви преценки. Вероятно някои от отговорите на най-тревожните въпроси ще дойдат, когато влезем в по-нормален ритъм на живот и диалог, когато затворим пандемията и започнат заключителните анализи.
- Вие казахте, че в Италия миналата година от грип са починали 28 000 човека. Тази година тази цифра в Италия още не задмината. У нас колко човека миналата година са починали от грип и колко тази година?
- Нека бъдем по-точни с цифрите. По данни на проф. Джон Йоанидис от университета в Станфорд, Сан Франциско, грипната епидемия в Италия през 2016 г. е отнела живота на 24 000 души, но Италия не се сгромоляса тогава. По данни за заболеваемостта от грип в Италия за изминалите 4 сезона от 2013 до 2017 г., изложени в официална публикация на италиански колеги, както и в анализа на проф. Д. Йоанадис, през тези няколко сезона в Италия от грип са починали общо около 68 000 души, за които е доказана категорична причина грипен вирус.