19min.bg

Над 60 % от престъпленията у нас не се съобщават в полицията


Над 2/3 от българите, станали жертва на престъпление, не са съобщили за това в полицията. Това сочат данните от доклад на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), представен във вторник. Статистиката обобщава периода 2010-2020 г. като се посочва, че макар за голяма част от него се регистрира спад на престъпността, остава много висок делът на т.нар. латентна престъпност, т.е. случаите, в които по една или друга причина пострадалите не съобщават на МВР.
В доклада се прогнозира още, че настоящата криза с коронавируса неминуемо ще доведе и до икономическа такава, от което що последва ръст на престъпността. Същата тенденция е отчетена и след икономическата криза от 2009 г. Едва четири години по-късно – 2012 г. – се отчита спад в броя на извършваните престъпления.
Според данните на МВР през миналата година гражданите са съобщили за над 77 хил. престъпления. В доклада на ЦИД обаче се твърди, че реалният брой е много по-голям, но част от хората смятат, че полицията няма да им помогне и затова не подават сигнали.
Основните причини, поради които гражданите не съобщават, когато са станали жертва на престъпление, са недоверие, че полицията може или че ще направи нещо, или убедеността, че не са загубили нещо толкова ценно. Друг вариант е да познават извършителя и да твърдят, че могат да се оправят сами.
Има обаче и друг проблем – т.нар. полицейски филтри. Така в доклада са обозначени практиките едно престъпление да се съобщава, но да не се регистрира или пък да се омаловажава. За изкривяванията има и