Над 700 000 души на държавна заплата
687 000 души са заетите в обществения сектор на икономиката на България по данни от третото тримесечие на 2016 г., според Националния статистически институт. Трябва да се отбележи, че в тази бройка не са включени военните. Така че реално числото е над 700 хиляди.
Това са половината хора, които се осигуряват на повече от минималната заплата, а държавата плаща за това. Така излиза, че един работещ храни 5-6 души.
Но не всички в обществения сектор си получават заплатите от бюджета. В тези 687 хиляди се включват както работещите за администрацията, така и заетите в държавни предприятия (също чиновници). Затова ще направим и друго изчисление, базирано на бюджетни данни.
Според отчетите на Министерството на финансите разходите за заплати в консолидирания държавен бюджет са 4,55 милиарда лева за 2014 година. По данни на НСИ средната годишна заплата в обществения сектор за 2014-а е 10 654 лв. и е по-висока, отколкото в частния, който изкарва парите за чиновниците. Като разделим разходите за възнаграждения на средната заплата получаваме приблизителна оценка от 427 хиляди души - това са хората на (директна) заплата от бюджета.
Но това не е всичко. Структури извън бюджета също получават голяма част от финансирането си от държавата (родните железници са такъв пример с преобладаващо държавно финансиране - но не са единствени; Евростат включва 130 юридически лица, освен БДЖ, с преобладаващо държавно финансиране). Включвайки поне частично и тази заетост, можем да достигнем до една груба оценка от около 500 хиляди души на бюджетна издръжка, изчисли икономистът Георги Ангелов.