19min.media

Над 95% дишат мръсен въздух, сочи световен доклад

 Повече от 95% от населението на света диша мръсен въздух, като най-бедните народи са най-тежко засегнати, установи новият доклад на Global Air, публикуван от Института по здравеопазване (HEI). Според него продължителното излагане на замърсяването допринася за приблизително 6,1 милиона смъртни случая по света през 2016 г.


 Мръсният въздуха е довел до удари, инфаркти, рак на белия дроб и хронични белодробни заболявания, причинявайки много преждевременни смъртни случаи. Той е и четвъртата най-голяма причина за смъртност сред всички рискови фактори за здравето в световен мащаб, след високо кръвно налягане, храната и пушенето.


 Китай и Индия са отговорни за над 50% от смъртните случаи в световен мащаб, дължащи се на замърсяване.


 В Индия са регистрирани ранни смъртни случаи на 1,1 милиона души през 2016 година. Пакистан, Бангладеш и Индия са с най-голямо увеличение на нивата на замърсяване на въздуха от 2010 г. насам.


 В доклада са взети под внимание и тези, изложени на изгарянето на твърди горива в домовете им, които обикновено се използват за готвене или отопление на дома им, което води до замърсяване на въздуха в помещенията. През 2016 г. общо 2,5 милиарда души - един на всеки трима глобални граждани - са изложени на замърсяване на въздуха от твърди горива като дървесина или дървени въглища.


 Повечето от засегнатите живеят в държави с ниски и средни доходи в Азия и Африка, където те са изправени пред замърсяване на въздуха както вътре, така и извън дома си. Това изследване също така посочва, че преобладаващата част от жертвите на замърсяването - 92% - са хората, живеещи в страни с ниски и средни доходи.