19min.media

Най-мощните членове на ЕС се карат за АЕЦ субсидиите: Bloomberg

Франция и Германия не са успели да постигнат компромис по отношение на размера на държавното финансиране, което следва да се отпусне за удължаване на живота на ядрените реактори, съобщи агенция Блумбърг във вторник преди срещата на министрите на енергетиката на ЕС в Люксембург.

Спорът за това как да се използват двустранните договори за разлики (CFD), подкрепени от държавата, за ядрените рискове забавя екологичната програма на региона, тъй като шансовете за споразумение, което ще увеличи възобновяемата енергия, зависят от споразумението между двете държави.

Досега Германия е преустановила изцяло използването на ядрена енергия, докато Франция е силно зависима от остаряващите си атомни електроцентрали за производство на електроенергия. Миналата година ядрената енергия представляваше 63 % от общото производство на електроенергия във Франция.

Париж твърди, че някои държави-членки на ЕС се опитват да намалят ролята на ядрената енергия по време на прехода.

"Това, което някои се опитват да направят, е структурно да влошат конкурентоспособността на ядрената енергия в полза на възобновяемите енергийни източници", заяви Агнес Пание-Рунашер, министър на енергийния преход на Франция, цитирана от Bloomberg. "Не може да се стигне до игра с нулев резултат".

Междувременно Германия изрази опасения, че Франция може да използва последното предложение за преразглеждане на енергийния пазар на блока, за да облагодетелства несправедливо своя ядрен сектор и да намали цените в целия регион.

"Резултатът за мен е много разочароващ", заяви германският министър на икономиката Роберт Хабек. "Ако не можем да постигнем съгласие за равнопоставеност на съществуващите инсталации, тогава Германия не може да гласува за това предложение."

Времето, в което двете икономически сили могат да разрешат спора си по този въпрос, изтича, тъй като крайният срок за изпълнение на задачата преди парламентарните избори в ЕС през следващата година бързо наближава.