19min.media

Най-печелившите банки: Уникредит, ДСК и ОББ

Банковата система в България продължава да бъде стабилна и на печалба. Сумата на активите на банковия сектор е 69.2 млрд. лв., като петте най-големи кредитни институции са с пазарен дял 56.3%, а средните и малките банки притежават 38.2% от общите активи на системата. Отчита се ръст на депозитете на гражданите. В края на март 2009 г. коефициентът на покритие е 145%, като нивото е сред най-високите в ЕС.


Въпреки усложнените пазарни условия и отчетените загуби в банковите системи на други страни, у нас трезорите реализират печалба за първото тримесечие в размер на 271 млн. лв, пише в отчета на БНБ, публикуван точно преди празниците.


Лидер по печалба за тримесечието е Българската банка за развитие с положителен резултат от 4,88 млн. лв., което е ръст от цели 326% на годишна база. Това се дължи на включването на единствената държавна банка в Плана Станишев за подкрепяне на икономиката чрез кредити за 500 млн. лв. по конкретни бизнеспроекти на хиляди малки и средни фирми.


Сред търговските институции номер едно е УниКредит Булбанк, която е постигнала 58,8 млн. лв. печалба, следвана от Банка ДСК с 48,75 млн. лв. и ОББ с 28,04 млн. лв. Най-голям спад на печалбата на годишна база у нас бележи Юробанк И Еф Джи (обединила Пощенска и Банка ДЗИ), чийто положителен финансов резултат се стопява с 62,7 на сто до 9,85 млн. лв.


“Най-обезпокоително от банките с отрицателен финансов резултат е положението с печалбата на гръцката банка Алфа Банк, която е реализирала загуба от цели 11,5 млн. лв. за първите три месеца на 2009 г. За цялата минала година загубата на Алфа Банк възлезе на 23 млн. лв., а в края на март 2008 финансовата институция имаше отрицателен резултат от едва 302 хил. лв”, пише по повод данните на БНБ най-авторитетният сайт за икономика инвестор.бг. Тревогата е подсилена от авторите на сайта с още един факт: “Негативна тенденция се наблюдава и при активите на гръцката банка, които макар да се увеличават с близо 25 на сто до 2,05 млрд. лв. на годишна база, търпят спад от около 4 на сто спрямо 31 декември 2008 г.”


Най-голям ръст на активите, след правителствената Българска банка за развитие, има Емпорики със 79,3% увеличение. В дъното на класацията със спад на своите активи за последната година са: Райфайзенбанк, Тексим и Зираат Банкасъ, добавя инвестор.бг. Най-голям ръст на активите бележат Сити Банк (51%), КТБ (11,4%) и Общинска банка (9,9%). Сред първите пет по ръст са още ББР и опериращата от скоро у нас Леуми.


В края на март общата капиталова адекватност на банковия сектор е 16.5% (при 14.9% в края на 2008 г.), а адекватността на капитала от първи ред достига 12.7% (при минимално изискване от 6%), хвали гилдията в отчета си БНБ.