НАТО е нашето бомбоубежище, милитаризацията на Черно море се случва: Премиерът Денков - лаф на деня
Премиерът Николай Денков смята, че защитата на България от евентуална военна заплаха минава не само през подкрепа за българската армия с хора, техника и модернизация, но и интегриране в общите структури на НАТО, защото "НАТО е нашето бомбоубежище днес". Така министър-председателят отговори на въпрос в живо излъчване във Фейсбук за милитаризацията на Черно море.
По думите му тя се случва независимо от това дали искаме, или не искаме, и идва по линия на руската агресия. "В последните 20 дни руски кораби се настаниха във водите, които са наша икономическа зона. Уж в началото за учения, те продължиха за втори период, а сега се чува, че може да има и трети период. Тази милитаризация не върви по линия на НАТО, обратното, идва от изток", каза Денков. Допълни, че Украйна е била нападната от Русия именно защото не е била в НАТО, и подчерта, че в това отношение България е много по-защитена, защото една атака срещу България е атака срещу алианса и Русия едва ли би си позволила подобен ход.
Той каза още, че не е против 3 март да бъде отбелязван като празник. "Ние има с какво да се гордеем и, ако погледнем от историческа гледна точка, 24 май има важно значение в нашата история. Да покажем, че имаме и нещо друго, което ни обединява и че науката, просветата – това са водещите сили, които ще ни доведат напред", допълни той.
Според Денков в дебата за националния празник трябва да се премахне "тази конотация "против", защото "всички бихме се обединили около 24 май".
В началото на разговора премиерът отказа да даде оценка за работата на правителството, но заяви, че министрите са направили "рестарт" в много сектори.
"Проблемите, свързани с пътнотранспортните произшествия, с цените, със забавените пътни строежи. Всичко това в момента е заложено като решение в нашите програми", посочи той.
По отношение на промените в Конституцията той обясни, че те не избягват съществуването на служебното правителство. "Това, което се предлага в момента, е президентът да може да избира министър-председател измежду трима възможни кандидати, практика, която се използва в европейските държави, след което кандидатът да предложи правителство. Премиерът трябва да може да си избира екипа си", смята Денков.
По думите му това е начин да се избегне това "един човек да управлява", визирайки фигурата на президента.