19min.media

НАТО ще плати за слабостта си: Киев

В петък украинският президент Владимир Зеленский се нахвърли върху алианса на НАТО, като упрекна блока за отказа му да установи забранена за полети зона над страната в условията на продължаващата руска офанзива, която засегна Украйна миналата седмица.


"НАТО съзнателно одобри решението да не се затваря небето над Украйна. Смятаме, че самите страни от НАТО са създали наратив, че предполагаемото затваряне на небето над Украйна ще провокира пряка руска агресия срещу НАТО", заяви Зеленски във видеообръщение, в което заяви на ръководения от САЩ блок, че "заради вас ще умрат хора" в страната.

 
Той също така се оплака от общата липса на помощ от страна на Алианса, като заяви, че той е успял да разреши само малка доставка на гориво за страната. Макар че Украйна е призната за специален "партньор" на Алианса, НАТО многократно е предупреждавала Киев, че няма да влезе във война с Русия заради Украйна.


"Единственото, което Алиансът можеше да направи днес, беше да отпусне около 50 тона дизелово гориво за Украйна чрез системата си за обществени поръчки", заяви Зеленски, отправяйки нова леко прикрита ядрена заплаха.

 
 
"Вероятно е за нас, за да можем да изгорим Будапещенския меморандум. За да гори по-добре. Но за нас той вече изгоря в огъня на руските войски", добави той, визирайки документа от 1994 г. , с който Киев се отказва от ядрения си арсенал, наследен от Съветския съюз.


Подобно изказване направи и украинският външен министър Дмитрий Кулеба, който заяви, че продължаващият конфликт е разкрил "слабостта" на НАТО.


"Преди войната украинците вярваха, че НАТО е силен, а ЕС - слаб и нерешителен. А след началото на войната хората видяха, че е точно обратното", казва Кулеба пред телевизионния канал 1+1.

 
 
 
Това е слабост, за която Алиансът за съжаление ще плати в бъдеще. И сега украинците ще страдат благодарение на това.


Висшият украински дипломат също така заяви, че ЕС "ни е дал статут на кандидат за членство и перспективи за членство, докато НАТО не може да вземе решение за нищо" В действителност обаче Украйна не е получила статут на кандидат за членство в ЕС, тъй като преди да го получи, страната трябва да отговаря на различни изисквания, а Парламентът на ЕС прие само необвързваща резолюция, с която приветства кандидатурата на Киев за членство.

 
 
 
 
  © AP / Peter Dejong