Не може да си представите какво е да избираш последните дрехи на детето си, с което да го погребеш: Петя Иванова от Ангели на пътя
„Обществото ни е страшно безхаберно. Години наред се неглижира огромен проблем и в момента си плащаме за това с кръвта на децата ни“. Това заяви в „Извън сценария“ по Евроком Петя Иванова от сдружение „Ангели на пътя“ по повод поредната тежка катастрофа край Ямбол, при която загинаха две деца.
По думите ѝ броят на загиналите деца по пътищата от началото на годината вече е достигнал 15-16, докато за цялата минала година те са били 10.
„Във война не се дават толкова жертви, колкото ние имаме в момента“, коментира тя. Иванова посочи, че от пет години сдружението настоява лидерите на парламентарните групи да седнат заедно на една маса и да вземат радикални мерки, но те отказват. „Те или си гледаха часовниците по-бързо да се разкараме, или ни караха да си сваляме тениските с лицата на децата, защото ги притеснявали“, разказа тя за отношението на депутатите.
Борбата на близките на загинали на пътя продължава от години, като те организираха протести и поискаха законодателни промени и на кръгла маса в парламента. Според Петя Иванова обаче резултат няма. „Спомняте ли си, че ни обещаха 37 мерки? От тях нищо не се случи“, каза тя.
Според Иванова огромен проблем е и липсата на подготовка на младите шофьори. Тя обърна внимание на недостатъчните часове по пътна безопасност в 11-и и 12-и клас, които се водят формално от класните ръководители. Статистиката показва страшно много катастрофи с млади шофьори, като скорошните случаи край Мездра и в Горна Оряховица, където шофьорът е бил непълнолетен.
Иванова разкритикува и липсата на адекватна психологическа помощ за семействата на жертвите. „От пет години молим министъра на здравеопазването. Защо няма помощ за родители на убити деца, за братя и сестри? Повечето родители загиват от онкологични заболявания, защото не могат да се справят с болката“, заяви тя. По думите ѝ в европейските държави отношението е коренно различно и организации като тяхната получават пълна подкрепа от правителствата.
Тя отбеляза, че благодарение на усилията на „Ангели на пътя“ законодателството е променяно два пъти и санкциите за шофиране след употреба на алкохол и наркотици са завишени драстично. Въпреки това все още има много условни присъди за смърт на пътя.
Петя Иванова коментира и негативното влияние на инфлуенсъри като Стоян Колев, които според нея възпитават агресия у тийнейджърите, която по-късно се пренася и на пътя. Тя призова родителите да говорят с децата си и да се интересуват какво гледат в социалните мрежи.
„Ние станахме една стена. Много майки преглътнаха болката в борбата всяко българско дете да се прибере. Защото е много страшно на рожден ден да гледаш небето и да се питаш защо. Не може да си представите какво е да избираш последните дрехи на детето си, с което да го погребеш“, каза още Иванова.
Наталия Каменова