Не проверяват храните за ГМО от 2 години
„Нито една проверка по Закона за Генно-модифицираните организми не е извършена от Комисията за защита на потребителите за последните две години – 2015 и 2016”, алармираха в редакцията на 19 минути от Националната асоциация за защита на потребителите. Това стана, след като вчера писахме за изловените от Агенцията на Унгария и Словакия продукти, които са по-лоши в Източна, отколкото в Западна Европа. Подчертахме и бездействието на контролните органи - Българската агенция за безопасност на храните и КЗП.
„Освен, че няма информация какви продукти купуваме и консумираме, липсата на контрол върху вноса на ГМО се отразява негативно на пазара на стоки – българско производство. Качествените родни продукти без съдържание на ГМО са по-скъпи от вносните, а хората купуват по-евтиното, без да са надлежно информирани за съдържанието им”, предупреждават експертите. Те припомнят, че КЗП е институцията, която по Закона на ГМО има задължение да следи дали на етикетите на предлаганите стоки е отразено, че в тях са вложени елементи на такива съставки.
„При покупка на храна, текстил или др. българинът се води най-вече от критерия ниска цена. Проблем е, че в повечето случаи не знае и да е прочел съдържанието, че купува ГМО. Производството, включващо ГМО, намалява себестойността на стоката и тя става по-евтина. Тук е ролята на КЗП – да извършва инспекции и да следи дали на етикетите е отразено наличието на генномодифицирани съставки, които са вложени. Инспекторите от КЗП могат да помогнат на хората да направят информиран избор, какъвто в момента не им е гарантиран”, са категорични специалистите от асоциацията. Според тях е парадоксалното е, че през миналата година КЗП откри две приемни за сигнали, разположени на автогари в страната – Варна и Бургас, където държавната комисия няма компетенции.
„А това, което съсипва българския производител и води до неинформиран избор при покупка от страна хората, не се извършва”, заключават анализаторите от националната потребителска асоциация.