Не вярвам на гаранциите на Борисов за екологията и корупцията, отсече лидерът на Зелените в ЕП
„Надявах се на дебати, но повечето говорители се потупваха по рамото. Европредседателството е много важен момент, в който една страна се осветява в Брюксел и в целия ЕС. И е също време, когато всички се вглеждат с по-голямо внимание в нея, а България има доста проблеми, но които трябва да се обърне внимание и това са проблеми, които Европейската комисия не може да игнорира”, заявява в интервю за базирания в Брюксел сайт bulgarianpresidency.eu съпредседателката на групата на Зелените в Европарламента Ска Келер. Тя беше единствената, която направи критично изказване и постави актуалните проблеми на страната по време на откриването на европредседателството ни в ЕП в Страсбург.
Освен на екологията, както в изказването си пред останалите групи и българските гости, начело с премиера, тя засяга и другата основна тема в нашето общество – корупцията.
„Ами нали това е основното препятствие пред България, за да стане част от Шенгенското пространство. Корупцията не е задължителен критерий за влизането ви в него, но корупцията е много голям, много важен проблем. Ако погледнете корупционния индекс, България все още е последна от членките на ЕС. И новоприетият закон не подобри нещата. Това са обстоятелства, които ние наблюдаваме много внимателно”, категорична е Келер.
Запитана дали е доволна от отговора на Борисов на нейните въпроси и гаранцията, която й даде, че е зелен човек и за 2-3 години ще се справи с корупцията, шефката на фракция в ЕП отвръща: „Не ме задоволяват неговите гаранции”. Тя задълбава във въпроса с корупцията:
„Какво значи да се справи с корупцията? И да направите най-хубавия закон (а според нея новоприетият у нас е „контрапродуктивен”), нали трябва и да го приложите, а не примерно да го използвате срещу опозицията. Така че не съм доволна от „гаранциите” на министър- председателя”.
На въпроса за свободата на медиите у нас, Келер коментира: „Би било ужасно един премиер да получава единствено аплодисменти. Част от демокрацията е опозицията, част от нея е контролът, критиката, задаването на въпроси отново и отново. Не можем да живеем без това!”.