Не знаем колко-стотин-милиона сме хвърлили за липсващото е-управление
Правителството не знае колко точно пари са похарчени за електронно управление от джоба на данъкоплатеца. Тези средства никога не са отчитани целево! Не е ясно също какво точно означава е-услуга. Всичко това стана ясно от отговор на ресорния вицепремиер, който е член на трети кабинет на ГЕРБ, Томислав Дончев по темата на задеден от БСП въпрос.
Парламентът му даде срок до 31 март да бъде наясно с парите и свършената работа, което би трябвало да е негово задължение, след като ресорно отговаря за е-управлението, а няма конкретен портфейл – министерство, което да управлява и да отнема голямата част от безценното му време.
Депутатът Александър Ненков от ГЕРБ даде прогноза „120-130 милиона” по отношение на средствата, които са похарчени. Това, разбира се, не отговаря наистина, защото много повече например са парите, потрошени за закупуване на софтуеър, който правителството наема на цени, по-високи не просто от пазарните, но и от закупните, вместо да се обзаведе с безплатен Линукс. Десетки милиони бяха дадени само на прословутото предколедно заседание на МС, където за час по странен начин бяха порачени над 700 млн.лв. Както 19 минути неведнъж е писал, само 30% от компютрите в администрацията могат да работят с програмните продукти, които – сигурно случайно, без търг и конкурс, се закупуват за нея.
По независими оценки България вече е прахосала 2 млрд.лв. за е-управление без да е дори близо до него, докато в Естония имат 100% електронна администрация срещу 50 млн. лв. Сигурно е, защото у нас няма корупция!