19min.bg

Нечувано: 1,2 млн. потъват в Коня?!

Ремонтът на паметника Цар Освободител не е наложителен, а самият демонтаж е извършен непрофесионално. Това заяви в ефира на БНР известният скулптор проф. Велислав Минеков, син на скулптора проф. Величко Минеков, който е сред учредилите на партията на Меглена Кунева - Движение България на гражданите.

„С паметника, дело на италианеца Арнолдо Цоки, беше извършен вандализъм. Двама души, които аз познавам, които са най-обикновени майстори, а не са нито реставратори, нито специалисти, прерязаха краката на Коня с ъглошлайф. Още повече, че Коня ще го спасяват от неговата естествена патина - нещо, с което в цял свят се гордеят. Точно тази патина спасява всъщност от по-нататъшната ерозия на самия паметник“, обясни Минеков.


Той предположи, че част от парите за реставрация на паметника ще отидат в партийни каси и призова за намесата на следовател и прокурор.


„От някъде, от някакво руско дружество са се задали 1,2 млн. лв. Ако се предвиди някакъв ремонт, то тогава много трудно трябва да измислим как да похарчим 50 или 60 000 лв. А 1,2 млн. лева прилича на партийно финансиране или на финансиране на нечий конкретен джоб“, предположи той.


Скулпторът предупреди още, че се подготвя преместване на колекцията от криптата на храма Св. Александър Невски в изграждащия се музей, известен като българския Лувър.


Паметникът на Цар Освободител е издигнат в чест на свободата (1878), а официалното му откриване е през 1907 г., откогато е символ на София. На коня е руският император Александър II, който започва руско-турската освободителна война и е прочут и с това, че през 1867 г. продава за 100 години на Съединените американски щати руските права от Аляска.