19min.bg

Независимост на Тайван означава война: Китай

Китайският пратеник в Обединеното кралство предупреди, че британската и американската намеса в Тайван може да доведе до война, като заяви, че връзките на Пекин с Лондон сега са на кръстопът заради острова.

Във вторник в статия за Guardian китайският посланик в Обединеното кралство Джън Дзегуан представи позицията на своето правителство по териториалната вражда, като същевременно заяви, че Тайван се е превърнал в "ключов въпрос" както за Китай, така и за САЩ и Обединеното кралство.


"През годините САЩ играеха с "тайванската карта", за да сдържат Китай, като одобряваха продажбите на оръжие на острова, подобряваха отношенията си с властите там и отменяха принципа на един Китай", пише пратеникът, като има предвид политиката, която възпира чуждите държави да установяват дипломатически отношения с Тайпе, който отдавна се самоуправлява.

"Независимост на Тайван" означава война и ще доведе до задънена улица. Противопоставянето на подобни опити и тяхното проваляне има за цел да се избегне война и да се запазят мирът и стабилността в региона.


Дзегуан също така призова Великобритания да избягва да върви по "стъпките на САЩ", позовавайки се на неотдавнашните посещения на висши американски законодатели в Тайван, и отбеляза, че островът "винаги е бил чувствителен въпрос в центъра на отношенията между Обединеното кралство и Китай".


 Коментарите на посланика идват на фона на нов кръг китайски военни учения във въздуха и водите около Тайван, които се повтарят с други учения, проведени непосредствено след посещението на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайван.

Министърът на външните работи на Обединеното кралство Лиз Тръс неотдавна осъди ученията, заявявайки, че те "застрашават мира и стабилността в региона", като повтори подобно осъждане от страна на американския си колега.


 Джън също така обвини съперниците на Китай, че нарушават регионалния мир, като се опитват да се намесят по въпроса за Тайван, като предупреди за "сериозни последици", ако Лондон "премине червената линия на китайската страна"

Макар че Китай смята острова за част от своята територия, Тайван се управлява на практика автономно след Гражданската война в Китай през 1949 г. , когато националистическата фракция на Куоминдана е победена от комунистическите сили на континента и е принудена да избяга. Оттогава местната администрация продължава да нарича острова "Република Китай", въпреки че той е официално признат само от няколко чужди държави.