Няма данни за лица, инфектирани с коронавирус чрез храна – счита се, че консумацията е безопасна, но при едно условие: спазване на добрите хигиенни практики като пазаруване с маска, дезинфекция на ръцете и поддържане на чистота както в магазина, така и след това вкъщи. Това посочи в студиото на „Тази сутрин“ началникът на отдел „Храни и хранене“ в Националния център по обществено здраве проф. Веселка Дулева.


„Всички големи експертни организации – Европейският орган по безопасността на храните, Центърът по оценка на риска в Германия, Центърът по контрол на заболеваемостта в САЩ и Европа считат, че това е невъзможно“, подчерта тя.


По думите ѝ върху повърхности вирусът може да преживее около 3 часа, като даже тези резултати са постигани предимно в строго контролирани откъм светлина, температура и влажност условия. Затова при желание можем да правим 3-часова „домашна карантина“ на закупеното от магазина, а след това плодовете и зеленчуците се мият под течаща вода без сапун и дезинфектант.


За да се заразите от месо, обработено преди това от болен човек, трябва консумацията да е без топлинна обработка и да е непосредствено след попадането на вируса върху него, което е много малко вероятен сценарий.


Миялната машина е достатъчна защита за приборите за хранене след употребата им, но при липса на подобен уред е добре вилици, ножове и лъжици да престояват по 5 минути със сапун преди да бъдат изплакнати добре.


По повод появилите се информации от Китай за открит коронавирус в замразени храни, проф. Дулева отбеляза, че става дума за 22 проби от общо 1 700 000 и то с нива, които не могат да заразят човек.


По думите ѝ към момента няма храна, за която е доказано, че спира коронавируса. Балансираната диета, обаче, укрепва имунитета, което е полезно срещу всички болести.