Нямаме багери, блокираме институциите с книги: Кирил Бинев за протестите на културните дейци
Културните дейци излизат на протест пред Столичната библиотека на площад "Славейков", за да поискат от властта повече пари. Исканията им в 12 точки още миналата седмица са изпратени до президента, премиера, депутатите и министрите на финансите и на културата. Част от тях - работните заплати в сектора да са по минимум 2000 лева, с 50% да се увеличи единният разходен стандарт за 2024-та година, а министърът на културата да сложи подписа си под колективния трудов договор. Готови са и на по-мащабни протести.
"Не може да правиш култура с хора, които мислят за прехраната си. Ние нямаме машини, нямаме багери, с които да затваряме улиците. Ще блокираме институциите като наредим книги. Нека някой да стъпи през тях, да влезе и да излезе през тях", заяви пред БНР Кирил Бинев, който оглавява федерация "Култура" към КТ "Подкрепа".
Ако дойдат политици на днешния митинг, няма да ги гонят, но ще си запишат техните думи, увери синдикалистът.
"Повече пари" е твърде общо казано. Този път искаме да ни дадат дата или схема, в която за определен период от време нашите възнаграждения да достигнат тези в сферата на образованието", поясни Кирил Бинев.
В образованието се завръщат млади хора, а от сферата на културата те изтичат, отбеляза той.
В момента заплащането на онези, които излизат на протест, е между 1000 и 1300 лева и според Бинев "постоянно ги застига минималната работна заплата". Затова настояването е:
"Да бъде достигната заплата 2000 лева и изравняване на някои различия вътре в самите културни институти."
Кирил Бинев апелира министърът на културата да седне и да подпише колективния трудов договор като страна, а ако не може да поеме тази отговорност, ще се обърнат към премиера.
"В Кодекса на труда няма правни основания министър-председателят да подписва споразумения с миньори, енергетици, зърнопроизводители. Щом може с тях, тогава да подпише и с нас."
Източник: БНР