19min.bg

Никой не иска да работи в Спешната помощ в София

Центърът за Спешна медицинска помощ в София работи с 94 лекари по-малко, отколкото трябва да бъдат. В началото на месец октомври 2014 г. незаетите щатове в структурата са общо 142, от тях свободите места за доктори са 94. Търсят се и 7 медицински сестри, както и 41 шофьори.


„Аз съм в службата около 10 години. За това време числото на липсващите лекари е било плаващо, но е около 90. Горе-долу колкото идват, толкова си и отиват. Проблемът е, че колегите застаряват и все по-трудно се справят, защото са изхабени с десетилетия”, обясни пред Нова телевизия д-р Димитров.


По неговите думи, в най-добрите си моменти Центърът за спешна медицинска помощ в столицата работи с около 100 лекарски екипа.В последната седмица обаче излизат около 17 екипа на ден, които са крайно недостатъчни. „Основният проблем е, че в нашата сфера няма консенсус”, посочи д-р Димитров. Оказва се, че само 9% от докторите в Бърза помощ са на около 35 години. Броят на лекарите над 50 години е огромен и надхвърля 50% . Медиците се оплакват, че никой не предприемал конкретни действия, за да се погрижи за тях, докато в Румъния например четири министерства обслужвали Спешната помощ. Докторите смятат за обидно да работят за 850лв. и искат заплатите им да бъдат увеличени. Те заплашват, че ако нещата не бъдат променени, щяло да стане страшно. Изчисленията показват, че за да бъдат удвоени заплатите при пълен капацитет на работа ще бъдат нужни 5 млн. лева. 19 минути припомня, че в края на май БЛС поиска началната заплата на млад лекар без специалност да бъде 1500 лв., а старите лекари да получават около 4500 лв.