19min.bg

Ню Йорк таймс: България е необикновен случай на упадък на демократичните стандарти

Изтекли в медиите снимки на премиера. Нахлуване на полицията в президентството. Бизнес магнат, установил контрол върху обществен плаж. Надвиснал вот на недоверие срещу правителството. И най-големите улични протести от седем години.


България е обхваната от политическа криза, най-голямата от 2013 г., когато започнаха демонстрациите срещу корупцията, довели година по-късно до падането на тогавашното лявоцентристко правителство, пише "Ню Йорк таймс". Сега демонстрантите искат оставката на дошлото на власт след него дясно правителство, срещу което отправят сходни обвинения - корупция, намеса в съдебната власт и раболепие пред богати бизнесмени.


България, която е най-бедната страна - членка на Европейския съюз, и е разположена на югоизточната граница на блока на 27-те, е както поле в борба за влияние между Запада и Русия, така и пример за упадъка на демократичните стандарти в някои части на европейския континент, отбелязват авторите на статията Боряна Джамбазова и Патрик Кингсли.


В същото време обаче тя е специфичен и необикновен случай, добавят те. В Унгария и Полша, двете европейски страни, в които има най-явен упадък на демокрацията, управляващата партия ръководи подронването на демократичния процес. В България това се извършва от широк спектър от действащи лица във и извън правителството, включително малка група богати бизнесмени, се казва в материала.


Сегашните вълнения бяха провокирани от разкритието, че обществен плаж е бил заграден за частно ползване от виден бизнесмен с голямо влияние (по-нататък се преразказва инцидентът с лидера на "Да, България" Христо Иванов в "Росенец", разказва се и за реакцията на държавния глава Румен Радев и нахлуването на прокуратурата в президентството). За мнозина това засили страховете, че българската държава се намира под чуждо влияние, което накара десетки хиляди хора да излязат на демонстрации в градове из цялата страна, пише "Ню Йорк таймс".


"На хората тотално им писна от сговора между мафията и държавата. Виждаме го навсякъде", казва Нели Трифонова, 27-годишна собственичка на магазин, взела участие в протеста миналия понеделник. Според Весела Чернева, която ръководи софийския офис на Европейския съвет за външна политика, има усещане, че пътят пред България се е раздвоил и "няколко неща се случват наведнъж", но преди всичко има усещане, че "общественият договор, който почива на равнопоставеното прилагане на правила за всички, е нарушен".