19min.bg

НКЖИ се бори и с природните бедствия, и с гладните цигани

От началото на 2013 година до 10 януари тази година са регистрирани 820 посегателства върху железопътната инфраструктура на обща стойност 1 778 363 лева. Това стана ясно по време на дискусия в Полиграфическия комбинат под надслов Терор на релси през вчерашния ден.


Генералният директор на НКЖИ инж. Милчо Ламбрев подчерта, че компанията му води борба за оцеляване не само от природните бедствия, но и от гладните роми, които така се препитават.


Той изрази надеждата си последният инцидент от 17-ти януари с дерайлиралия товарен влак при гара Яна да е един от последните инциденти, причинени от посегателство върху релсите, тъй като следващият път може да има фатален край.


Машинистът на състава Симеон Стоев изрази съмнението си, че това е било организирано действие на група хора, тъй като сам човек не може да развърже 170 метра болтове и да ги изнесе сам.


Директорът на НКЖИ поиска в Наказателния кодекс да се разпишат по-големи санкции за посегателствата върху железопътната техника. Освен това той настоя в пунктовете за преработване нас черни и цветни метали да не се приемат подобни елементи.


Зам.-транспортният министър Антон Гинев подчерта, че на правителството вече са предложени изменения в НК, които разписват по-високи санкции за посегателството върху транспортна инфраструктура като цяло.


Според официални статистики за периода 2011 - 2013 година броят на извършените кражби на елементи от железопътната инфраструктура е 2836, а щетите се изчисляват на стойност 4 649 959 лева.


Кражбите са съсредоточени в няколко проблемни района с висока концентрация на циганско население: районите на град София, Перник, Хасково, Плевен, Ямбол и Варна.


Снимка:Юлиян Христов