19min.bg

Носителката на най-голямата японска награда за литература използвала ChatGPT

Японската писателка Рие Кудан призна, че е използвала ChatGPT при създаването на футуристичния си роман, който неотдавна спечели най-престижната литературна награда в страната. Според Кудан използването на генеративен изкуствен интелект ѝ е помогнало да разкрие потенциала си, съобщи nypost.



Романът, озаглавен "Tokyo-to Dojo-to" (Токийска кула за съчувствие), беше оценен като "почти безупречен" и "универсално приятен" от някои от съдиите, които му присъдиха в сряда наградата "Акутагава".



Историята се върти около строежа на висока затворническа кула във футуристичен Токио, чийто архитект е недоволен от обществото на бъдещето, от прекомерното му изискване за толерантност и прекаленото разчитане на изкуствения интелект.


По време на церемонията след обявяването на носителите на наградата "Акутагава" 33-годишната авторка открито признава, че "активно е използвала генеративен изкуствен интелект като ChatGPT" и че "около пет процента от книгата цитира дословно изречения, генерирани от изкуствен интелект".



Освен че го е използвала за написването на романа си, Кудан заяви, че често е доверявала на чатбота лични мисли, за които никога не би могла да говори с истински човек. Тя отбеляза, че някои от отговорите на ChatGPT са се оказали вдъхновение за диалог, който по-късно е включила в романа си.



Кудан каза още, че възнамерява да поддържа "добри отношения" с изкуствения интелект и че технологията е помогнала да "разгърне" творчеството ѝ.



Признанието на авторката, че е използвала изкуствен интелект, за да напише наградения си роман, беше посрещнато със смесени реакции в социалните медии, като някои похвалиха творческото ѝ използване на развиващата се технология, а други я нарекоха незаслужаваща най-голямата японска литературна награда.