19min.bg

Нови 200 млн.лв. за монополистите и гранде корупция покрай безплатните учебници за всички, червеният депутат Кънев е играч в този бизнес

Нови поне 200 000 000 лв. към сегашните над 200 млн. годишно за основните играчи като отдавна частното издателство Просвета и неговия основен конкурент – немското Клетт, осигурява уж благородната и гласувана от парламента идея за безплатен хартиен учебник за всяко дете.


Тя беше лансирана от БСП, чийто депутат Петър Кънев, освен бюлетините и незаконните еко- и застрахователни стикери, печата от много години също и помагала, стана собственик и на 3000 кв.м хале от някогашната специализирана държавна печатница за учебници Образование и наука. Той, разбира се, е много по-слаб играч от споменатите по-горе.


Производството на учебници се превърна в грандиозна корупционна схема по времето на Даниел Вълчев като ресорен министър и вицепремиер при Тройната коалиция и се разви при следващите правителства, в които просветното ведомство винаги е в неговия приятелски кръг.
Понеже името на този човек вече се въртя като кандидатура за премиер, а в момента е обсъждано за кмет на София, нека да изясним какво представлява пазарът на учебници, както сам той е обяснявал преди години пред 19 минути и сме го цитирали.


Когато при 100-дневното министерстване на Йорданка Фандъкова в образованието създадохме първия електронен учебник с идеята за постепенно дигитализиране на помагалата, понеже това правеха тогава водещите страни в бранша в света – от Естония до Южна Корея, от Франция и Англия до Китай, той обясни, че тази работа не е проста, защото се изправяме срещу многомилионни интереси.


Дигиталните учебници не са просто нещо модно, те са и безплатни, както го бяхме направили ние, т.е. онези над 30% от децата, които са от бедни семейства можеха не само да ги придобият, но и да ги използват на училищните компютри, ако нямат у дома си.
Как работи системата, в която по предложение на БСП ще се налеят над двойно повече пари с новогласуваната промяна?


Издателство Просвета взе на ръководна работа дългогодишната шефка на дирекция Средно образование в МОН. Министерството, уж за да не се меси в търговията с учебници, делегира тази работа на директорите на училища. Защото всяко от тях насочва децата към дадени учебници за сметка на други. И така дирижира пазара. Директорите обаче не са независими. Те зависят от шефовете на регионалните инспекторати, наричани вече управления, по образованието. Които са подразделения на МОН.
Министерството им „помага” всички те да се ориентират.


Например, като дава, както стана преди 2 и половина години, като „непознат текст” на националния изпит за гимназиите след 7-и клас, откъс от нещо, което вече е познато на учениците, които използват помагалата на издателство Просвета. По-дебел намек кои учебници са правилни и трябва да се купуват би ли могло да има?
По някакво странно „съвпадение” по онова време министър на образованието е сегашният депутат Красимир Вълчев, чиято кума и кумица, съпруга на най-добрия му приятел по някаква „случайност” е шеф на фондацията на издателство ... Просвета. Същото, отпчетало текста и