Нови 60 жертви в Газа
Насилието по границата съвпаднало с откриването на посолството на САЩ в Йерусалим, е най-кръвопролитното за палестинците от конфликта в Газа през 2014 г. Броят на загиналите тази нощ нарасна на 60, след като 8-месечно бебе загина след вдишване на сълзотворен газ. Повече от 2 200 палестинци са ранени. Общо 104 жители на Газа са загинали от началото на протестите на 30 март. Няма пострадали израелски граждани.
Десетки хиляди палестинци в Газа присъстваха на погребенията на 60 души, които бяха убити при сблъсъци на границата с Израел, пише Аарец.
Изданието отбелязва, че палестинци горят гуми източно от Джабалия. Палестинец е пострадал при сблъсъци с израелската армия на Западния бряг.
Ройтерс съобщава, че в същото време израелските сили са заели позиции по границата на Израел с Газа, тъй като се очаква да има демонстрации на последния ден от палестинската протестна кампания.
Израелската страна твърди, че е действала при самоотбрана и защита на границите. Позицията на еврейската държава е подкрепена от САЩ.
Съветът за сигурност на ООН се събра на извънредно заседание по повод насилието в Газа. Великобритания призова за независимо разследване на насилието на границата между Израел и Палестина, след като САЩ блокира изявление на Съвета за сигурност на ООН за провеждане на такова. С подобна позиция излезе и Германия.
Очаквано най-остра се оказа реакцията на Анкара. Министерството на външните работи на Турция е поискало от посланика на Израел да напусне страната за неопределен срок, заради кръвопролитията на границата на Ивицата Газа с еврейската държава.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че Анкара отзовава своите посланици от Вашингтон и Тел Авив за консултации. Той добави, че от 15 май Турция обявява тридневен национален траур в солидарност с "палестинските братя".
Анкара призова мюсюлманския свят да преразгледа връзките си с Израел. В тази връзка Турция поиска извънредна среща на Организацията за ислямско сътрудничество.
В същото време премина многохиляден протест срещу САЩ изпълни центъра на Истанбул. Повод за недоволството беше преместването на посолството на Вашингтон от Тел Авив в Йерусалим.
Протести имаше и в други мюсюлмански страни. Всички те са против решението на Вашингтон да признае древния град за столица на Израел.