19min.bg

Новият щам не е толкова опасен, но цели 20-30-годишните: РЮАфрика

„Новият щам на коронавируса, който вдигна света по тревога в края на миналата седмица и беше наречен Омикрон от Световната здравна организация, не е толкова опасен за хората, колкото първоначално смятаха някои експерти. Той не причинява тежки форми на заболяването”, заяви в столицата Претория, която е и в епицентъра на заразата, изпълнителният директор на Националния институт по инфекциозни болести на Република Южна Африка (РЮА) Адриан Пюрен, предаде Сега.
„Рязкото увеличение на броя на новите случаи на Covid-19 в Република Южна Африка през последните няколко седмици, причинено от появата на щама Омикрон, не доведе до значително увеличение на броя на хоспитализираните с коронавирус“, каза той днес по местния телевизионен канал eNCA.
“В Южна Африка смъртността от Covid-19 също остава на ниско ниво от месец. През последното денонощие са починали осем души”, обясни Пюрен. Напомняме, че населението на страната е 60 млн. души или 9 пъти по-голямо от българското, т.е. жертвите се равняват на 1 у нас, а в България имаме 47 починали.
Сега в болниците в Южна Африка, която се превърна в световен епицентър за разпространение на щама Омикрон, има 2229 души с диагноза Covid-19, което е 3 пъти по-малко от нашите 6674.

През изминалото денонощие броят на случаите на коронавирус в страната е 3220, а са извършени 34 880 PCR теста, като делът на положителните достига 9,2%.
В Южна Африка лекарите посочиха възрастта на най-уязвимите хора към новия щам на коронавируса Омикрон. Както се оказа, това са млади хора на възраст между 20 и малко над 30 години. При тях първите случаи на констатирания нов щам вече са на 1 седмица и на тази база се правят посочените изводи.
„Първите и основни признаци на инфекция с новия щам на коронавируса Омикрон се изразяват в силна умора и главоболие, докато по-рядко се появяват температура или болки в гърлото”, съобщи председателят на Южноафриканската медицинска асоциация Анжелик Кутзе.