19min.bg

Новите санкции на САЩ са "нелоялна конкуренция", смята руски техногигант

  Новите санкции на САЩ целят да изтласкат Русия от международния пазар на оръжия в интерес на американската оръжейна промишленост, заяви говорителят на руската държавна технологична корпорация Rostek, предаде RT.

Фактът, че най-новата руска отбранителна корпорация Rosoboronexport е засегната от последните ограничения на САЩ, показа "истинската цел на тези санкции", заяви Rostek. Според него всички обвинения на Вашингтон срещу Москва са "за изтласкване на Русия от световния оръжеен пазар."

Руската корпорация определи хода на САЩ като "нелоялна конкуренция". Rosoboronexport, която се контролира от Rostek, участва в търговията с широк спектър от военни продукти, технологии и услуги. Тя също контролира по-голямата част от руския износ на оръжие.

В петък Американското министерство на финансите наложи нови мерки срещу Москва, която обвинява за "редица злокачествени действия по света". Общо 24 руснаци и 14 компании бяха включени в списъка. Освен на Rosoboronexport, бяха наложени ограничения и на някои големи руски енергийни компании като En + или Eurosibenergo, както и на разнообразни промишлени групи. Санкциите бяха насочени и към няколко бизнесмени и високопоставени руски представители, включително министърът на вътрешните работи Владимир Колоколцев и бившият шеф на ФСБ Николай Патрушев.

Това става на фона на прогнозите, че износът на руски оръжия ще се увеличи за пръв път от 5 години. САЩ също така изглеждат притеснени от факта, че Русия успешно прониква на пазарите на близките им съюзници и на големите купувачи на оръжие, особено в Близкия изток, коментира RT. Руското въоръжение привлече вниманието на Бахрейн, Египет, Мароко, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Тунис.

 Саудитска Арабия, която е най-големият купувач на американски оръжия, сключи редица договори за оръжие с Русия през октомври 2017 г., след като крал Салман ибн Абдулазиз ал Сауд посети Москва и стана първият саудитски монарх, който идва в страната. Договорите включват доставката на противотанкови ракетни системи S-400, противотанкови ракети, гранатомети, както и пушки Калашников AK-103. Страните също се съгласиха да започнат лицензирано производство на пушки Калашников AK-103 в Саудитска Арабия. Договорите за руско оръжие струват повече от 3 млрд. долара, според руските медии.

Саудитците сключиха сделки с Русия, като продължават активно да купуват оръжия от САЩ. Още през май 2017 г. американският президент Доналд Тръмп посети кралството, като подписа рекордна оръжейна сделка на стойност от 350 милиарда долара, която е най-голямата в американската история. Миналия месец САЩ отново съобщиха, че планират да продадат оръжие на Рияд, което ще струва 1 милиард долара.

Обаче Вашингтон изглежда е притеснен за сигурността на позицията му на пазара на оръжейни стоки в Близкия изток, тъй като Обединените арабски емирства и Катар, които са сред петте най-големи купувачи на оръжия в САЩ, също демонстрират силен интерес към руските оръжия.

През 2017 г. руските медии съобщават, че Обединените арабски емирства (ОАЕ) възнамеряват да купят повече от