19min.bg

НС ограничи обжалването на обществените поръчки на първо четене


 Депутатите приеха на първо четене промени в Закона за обществените поръчки, насочени срещу тенденциозното и неоснователно обжалване на обществените поръчки, предаде Фокус. Това означава, че всеки, който реши да обжалва резултатите от обществена поръчка и за който се прецени, че го е направил недобросъвестно, ще си носи последствията.  Кой обаче и по какви критерии решава кой може, и кой не може да обжалва не става ясно.

„За“ законопроекта гласуваха 93 народни представители, „против“ – 20 и „въздържали се“ - 42, с което той бе приет. Промените са внесени от ПГ на ГЕРБ и с тях се въвежда отговорност за причинените вреди, когато е налице злоупотреба с правото на обжалване.

В рамките на дебата от ПГ на БСП за България обявиха, че няма да подкрепи промените в Закона за обществените поръчки, внесени от ГЕРБ. Секретарят на групата Филип Попов посочи, че БСП няма как да подкрепи законопроекта в този му вид, защото предложенията в него не са нормални за една правова държава и няма да се приемат добре от европейските институции. Според него се разбира желанието на вносителите да се осигури още една бърза писта по поръчките, но тя би следвало да е балансирана.

Депутатите от ДПС пък гласуваха "въздържали се". Хамид Хамид обясни, че ДПС са "за" това този проблем да бъде решен веднъж завинаги. Той обаче коментира, че с поправките се решава проблемът само за част от фирмите, които злоупотребяват с правото на обжалване. По този начин се посягало на огромен брой фирми, които можели да имат съществени аргументи за обжалване на обществена поръчка. По думите на депутата от ДПС измененията само ще уплашат съвестните фирми от възможна разправа срещу тях и ще ги възпре от обжалване.



Внесените от ГЕРБ изменения ще задължат жалбоподателите да доказват, че могат да бъдат реален изпълнител на поръчката. Ако обжалването е неоснователно, виновното лице ще носи отговорност за причинени вреди.