19min.bg

НС прие промени за размера на обезщетенията за безработица: На първо четене

Депутатите приеха на първо четене промени в Кодекса за социално осигуряване. Те предвиждат при определяне размера на обезщетенията за безработица на осигурявалите се в България и в страни от ЕС, да не се вземат предвид само доходите от последната работа, каквато е практиката досега, а изчисленията да се правят на база последните 24 календарни месеца, предхождащи прекратяването на осигуряването, предаде БНР.

В мотивите на вносителите от ГЕР-СДС е записано, че целта е да се осигури справедливост и да се ограничат злоупотребите при отпускане на обезщетения. Деница Сачева изтъкна, че проблемът се е задълбочил през последните години:

"Много безработни след краткосрочна нискоквалифицирана работа в друга страна от ЕС получават в пъти по-високи обезщетения за безработица от тези, които са безработни в страната. Такава практика е налице по-отношение на регистрирани безработни в районите на Гоце Делчев, Разлог, Мадан и др. Безработните, получаващи обезщетения за безработица след кратка заетост в чужбина през 2023 г. са 7,73% от всички, които получават обезщетения, но те са получили 26 на сто от всички средства, защото обезщетението им е на максимума".

Срещу промените се обявиха само от ДПС - и членуващите в парламентарната група, и изключените от нея, с аргумента, че не бива да се противопоставят групи български граждани.


"С пълно мнозинство 50-то НС прие на първо и второ четене предложените, осигуряващи възможност за ползване на отпуск по бащинство за отглеждане на дете до 2-годишна възраст в случаите, в които майката или осиновителката е лишена от родителските права или те са дадени на бащата.


Това е първият приет законопроект в този Парламент. Колкото и големи да са различията ни и на моменти работата да изглежда невъзможна, по смислените и важни за обществото ни теми народните представители по-често показваме разум и единомислие. Освен че запълнихме празнината в законодателството, се надявам с промените да преодолеем предразсъдъците, че бащите не могат да се справят или отстъпват с нещо в осигуряването на грижа за децата си", коментира Сачева.