19min.bg

НСИ: Все по-малко бракове, все по-късно родени деца

     В България, както и в редица държави-членки на ЕС, се наблюдава тенденция, при която семейството като юридически съюз губи своето значение.


Броят на браковете намалява за сметка на съжителствата без брак. Като резултат от тази тенденция раждането на първо дете често предхожда сключването на брак.


Това са изводите в статията Бракове, бракоразводи и раждания в България в началото на 21 век, публикувана от Националния статистически институт. Тя е част от пилотен проект на Евростат, а данните са от ноември тази година.


Те сочат, че броят на сключените бракове в България намалява непрекъснато от 1945 г. насам, като най-значително е намалението след 1990 г. През 1990 г. броят на браковете за първи път спада под 60 хиляди годишно, а коефициентът на брачност - под 7.0‰.


През 2014 г. в България са сключени 24 596 юридически брака, или с 2653 повече отколкото през предходната година, а коефициентът на брачност е 3.4‰.


В страната се очертава и трайна тенденция на увеличаване на средната възраст при сключване на брак както при мъжете, така и при жените. През 2000 г. средната възраст при сключване на брак за мъжете е била 30.0 години, а през 2014 г. тя достига 32.7 години. При жените тези стойности са съответно 26.4 и 29.4 години.


Изводът - хората сега сключват брак 3 години по-късно отколкото преди 14 години. Увеличение се наблюдава и на средната възраст при сключване на първи брак.