19min.bg

Обама вдига минималните заплати с 40%

В годишната си реч президентът на САЩ Барак Обама поиска увеличаване на почасовото заплащане на работниците по федерални трудови договори, възстановяване на изтекли обезщетения за безработица, икономическо равенство между жени и мъже, преразглеждане на имиграционната система.



2014 г. може да стане година на пробив за американската икономика след годините на възстановяване от икономическата криза, каза Барак Обама в речта, която произнася пред двете камари на американския Конгрес.



Президентът се зарече да действа в избраната посока в някои случаи дори самостоятелно, без да чака Конгреса. Така той очевидно намекна за спънките, които среща от законодателите във връзка с неговата здравна програма.



"Когато мога, ще предприемам стъпки за разширяване на възможностите за повече амеркански семейства без законодателите. Ето това смятам да правя", каза Обама и обяви повишение на минималната работна заплата за новопостъпващиа персонал по федерални трудови договори.



В социално-икономическата сфера американският президент се обяви за значително увеличение на минималната надница до 10 долара и 10 цента на час - почти с 3 долара повече от сегашните 7,25 долара на час, замразени от 2009 г.



"Дайте увеличение на Америка", призова президентът и обяви, че в следващите седмици ще издаде указ за близо 40-процентно увеличение на минималното заплащане в предприятията, работещи по договори с държавата.



Президентът поиска равно заплащане и равнопоставеност за жените и мъжете на работното място. Той апелира още към конгреса да възстанови обезщетението за безработица, чийто срок е изтекъл за 1.6 милона американци и призова конгресмените да престанат да пречат на неговата програма за здравеопазването. Освен това Обама подчерта значението на ранното детско образование, както и на образованието в университетите.



Барак Обама призова Камарата на представителите, където мнозинство имат републиканците, да подкрепи реформи в американската имиграционна система, за да направи "страната по-привлекателна за бизнес и да има работни места за всички".



Като отбеляза, че социално-икономическото неравенство в САЩ се е задълбочило, президентът обяви, че ще предложи пакет от конкретни, практически предложения, които да ускорят растежа, да укрепят средната класа и да изградят нови "стълби" от възможности за проникване в нея.



По отношение на външната политика Обама обеща, че ще подкрепя единен Афганистан след като Кабул поеме отговорността за съдбините си и ще наложи вето на всякакви санкции, които биха извадили от релсите ядрените преговори с Иран.



Що се отнася до Сирия, президентът каза, че ще подкрепя сирийската опозиция, която отхвърля действията на терористичните мрежи.



"За Украйна ние поддържаме принципа,че всички хора имат право да изразяват свободно и мирно своето мнение и да вземат участие в ъдещето на своята страна", каза Обама.



Досега американският президент не беше коментирал събитията в Украйна.