Обсъждат санирането следващия петък по искане на левицата
С 52 подписа БСП предизвика дебат в пленарна зала за санирането. Председателят на ПГ на „БСП за България” Корнелия Нинова, зам.-председателят на групата Жельо Бойчев и народният представител Манол Генов отправиха питане към министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков относно политиката на МРРБ за изпълнението на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. На основание на това питане, „БСП за България” внесе подписка за дебати. Зам. –председателят на НС Цвета Караянчева насрочи дебата за следващия петък. „БСП за България” предлага Народното събрание да вземе решение:
1. Министърът на регионалното развитие и благоустройството в срок до 30.06.2017 г. да предостави на Народното събрание анализ за актуалното състояние на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, разходвания финансов ресурс и поетите финансови ангажименти по сключените до момента договори.
2. Министърът на регионалното развитие и благоустройството в срок до 30.06.2017 г. да предостави на Народното събрание информация относно постигнатите цели на програмата и достигнатия ефект от спестените разходи за енергия.
3. Министърът на регионалното развитие и благоустройството в срок до 30.06.2017 г. да внесе в Народното събрание предложение за бъдещото изпълнение на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради и неговото финансово осигуряване.
„До момента по тази програма са гласувани 2 млрд. лв. от националния бюджет. Наша отговорност и задължение е да поискаме информация относно актуалното състояние на програмата и постигнатите цели”, заяви зам.-председателят на ПГ на левицата Бойчев. Той подчерта, че има подадени и одобрени искания за финансиране от 4829 етажни собственици и очевидно е, че досега предвиденият финансов ресурс- няма да бъде достатъчен. Според него затова особено актуален е въпросът за бъдещето на програмата. Жельо Бойчев подчерта, че трябва да се даде отговор на въпросите: Ще има ли осигурен финансов ресурс и от къде ще дойде той? Предвижда ли се участие на собствениците със собствени средства? Какви контролни механизми ще се въведат, за да се гарантира качеството и количеството на извършените строителни дейности?