19min.bg

Общината въвежда правила за поставянето на охлаждащите инсталации

Рискът да си пешеходец


Ако сте разсеяни и бързате за някъде, при това по софийските улици, съществува реален риск да се контузите. Преди години липсата на тежките метални капаци на шахтите носеше риск от внезапно пропадане и счупване на ръка или крак. Днес да ви отвори вратите на „Пирогов“ може и... сблъсък с климатик – нов вид препятствие, което ни дебне във въздуха...


Климатиците на безопасно място и заглушени


До следващото лято София поставянето на климатиците върху сградите ще бъде регламентирано. Това декларира пред 19` главният архитект на столицата Петър Диков. Общината ще изготви правила за фасадите на постройките и начина, по който климатиците трябва да се закрепят към тях. По думите на Диков са подадени много жалби на граждани срещу шума от охлаждащите инсталации.                                                                                


Повод 19` да повдигне въпроса е инцидент с гражданин на ъгъла на бул. „България“ и ул. „Гоце Делчев, където тротоарът край новопостроена сграда се оказал за клетия пешеходец трасе с непреодолимо препятствие. Челен удар с издаден от сградата еркандишън осуетил намерението му да стигне там, където отивал. Прорезната рана на главата му (на малката снимка) го отвела в лекарския кабинет. 


„Освен риска да се ударим в климатиците, те предизвикват неудобства и през лятото, когато от тях постоянно капе“, призна арх. Диков и оприличи изгледът в София на „арабски град“ заради накацалите по сградите устройства. „Проблемът съществува и трябва да се реши бързо“, каза той. Според него най-прекият път за това са ясните и прости норми. Пример за това била Германия, където общината изисквала две неща – климатикът да не се вижда и да не шуми.