19min.bg

Огромен брой артефакти върна ДАНС у нас след акция в Италия

Директорът на Националния исторически музей похвали ДАНС за съвместната й работа с чуждите служби в борбата с международния трафик на културни ценности.



Конкретният повод са над 3600 културни ценности, спасени от незаконна продажба и върнати на българската държава в резултат на едногодишна съвместна работа на служители на ДАНС и звеното за борба с трафика на културни ценности към корпуса на карабинерите на Италия, предава нюз.бг. Част от експонатите бяха изложени в Министерството на културата.



„Сътрудничеството между Министерството на културата, ДАНС, Прокуратурата и МВР добива все нови и нови висоти", похвали се министърът на културата Петър Стоянович. Стоянович е разговарял с шефа на ДАНС Владимир Писанчев, дали след време да не предложат в НИМ след време да има една малка зала за ДАНС, в която да бъде изложено всичко онова, което агенцията е успяла да спаси, съвместно с експертите от Министерството на културата.



Писанчев благодари на всички служители на ДАНС, участвали в тази "сложна и продължителна" операция, проведена в партньорство с италианските им колеги.  „Всичко, което спасим за българската култура и история, е част от нас, следователно и част от националната сигурност", заяви Писанчев.



В резултат на усилията и добрата координация между българските и италианските служби, на територията на Италия са задържани петима български граждани при опит да изнесат въпросните антики на специализирани търгове. Неутрализирана е организирана престъпна група, занимаваща се с трафик и продажба на незаконно придобити ценности. На задържаните са повдигнати обвинения и са образувани досъдебни производства при наблюдението на българската и италианската прокуратура.



Една голяма част от експонатите са монети от Античността. Сред тях има и монети на римския град Никополис ад Иструм, построен от император Траян в чест на победата му над племената на Даките през 106 г. от н.е. и намиращ се до днешното село Никюп (на 20 км от Велико Търново).



Спасени са също различни статуетки и апликации от Римската епоха.



Най-доволен обаче проф. Димитров е от предметите от Средновековието, защото в нашите земи има много малко находки от тази епоха. Иззети са динари, сестерции, драхми и други.



Сред експонатите, чийто дом вече е НИМ, има и много добре запазени хирургически инструменти. Скоро ще бъдат върнати и предмети от САЩ, с които Бъглария е подписала споразумение преди месеци.