19min.bg

ОИСР прогнозира най-голямото икономическо забавяне от 2008 г. насам

Растежът на световната икономика ще остане анемичен, тъй като нарастващите лихвени проценти свиват бизнес активността, а възстановяването на Китай от пандемията се оказа по-слабо от очакваното, обяви Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

В последния си доклад "Икономически перспективи" ОИСР преразгледа в посока надолу прогнозата си за световната икономика за 2024 г., като очаква растежът да се понижи до 2,7 % през следващата година, което е с 0,2 % по-малко от оценката й от юни, след вече "недобрата" експанзия от 3 % през тази година.

Световната икономика ще се сблъска с най-слабия си годишен растеж през следващата година, с изключение на 2020 г., когато настъпи Ковида-19, от световната финансова криза насам, прогнозира базираната в Париж организация.

"Докато високата инфлация продължава да отслабва, световната икономика остава на трудно място", заяви главният икономист на ОИСР Клер Ломбардели пред репортери във вторник. "Изправени сме пред двойното предизвикателство на инфлацията и ниския растеж".


ОИСР предупреди, че повишаването на лихвените проценти с цел ограничаване на инфлацията се отразява негативно на икономиките в световен мащаб. Същевременно ръстът на цените не показва признаци на отслабване, което оставя "ограничени възможности за намаляване на лихвените проценти до 2024 г.".


"След по-силното от очакваното начало на 2023 г., подпомогнато от по-ниските цени на енергията и повторното отваряне на Китай, глобалният растеж се очаква да се забави", заяви ОИСР. "Въздействието на по-строгата парична политика става все по-видимо, доверието на бизнеса и потребителите се понижи, а оживлението в Китай избледня."

ОИСР също така намали прогнозата си за растежа на еврозоната за тази година и предупреди, че икономиката на Германия ще се свие с 0,2% през 2023 г. Това би направило водещата икономика на ЕС единствената държава от Г-20 с изключение на Аржентина, която е изправена пред рецесия.

Скокът на цените на петрола също е подхранил инфлацията в много държави, особено в тези, които зависят от вноса на суров петрол, каза Ломбардели.

"Цените на петрола ще продължат да бъдат потенциално нестабилни през този период. Ето защо го изтъкнахме като един от рисковете", отбеляза тя. Цените на суровия петрол се покачиха с 25% от май насам и ще продължат да тежат на бюджетите на домакинствата, предупреди икономистът.