19min.media

Омбудсманът иска КЗК да провери за картел увеличените цени на мобилните оператори

Омбудсманът иска Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да провери има ли съгласувани практики при вдигането на цените на трите мобилни оператора. За целта Диана Ковачева е сезирала председателя на КЗК Юлия Ненкова, съобщиха от институцията на обществения защитник.

От началото на годината "А1 България", "Йетел България" и "Виваком България" повишиха месечните абонаментни планове с 15.3 на сто заради инфлацията през 2022 г.

При изслушването на регулаторните органи в парламентарната икономическа комисия в края на януари стана ясно, че мобилните оператори у нас са повишили цените си законно според становище на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС). От КЗК пък посочиха, че не могат влияят върху ценообразуването на услугата.

Въпреки това омбудсманът иска КЗК да установи дали не се нарушава конкуренцията на пазара на електронните съобщителни услуги по Закона за защита на конкуренцията.

Диана Ковачева вече сезира по случая служебния премиер, служебния заместник министър-председател и министър на транспорта и съобщенията, служебния министър на икономиката и индустрията, председателя на Комисията за регулиране на съобщенията, председателя на Комисията за защита на потребители. Омбудсманът изрази позицията си и пред икономическата комисия в 48-ото Народно събрание и пред временната срещу монополите. Тя се обърна и към мобилните оператори с апел да преразгледат решението си.

Аргументът на проф. Ковачева е, че държавата предоставя финансови компенсации на бизнеса и срещу това трябва да има изисквания за провеждане от тяхна страна на съответна социална и икономическа политика.

През цялата 2022 г., както и през тази година, мобилните оператори получават държавна помощ под формата на компенсации за цените на тока.

Освен това на 23 януари приключи обществената консултация на проекта на Постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на Тарифата за таксите, които се събират от КРС по Закона за електронните съобщения.

Предлага се намаление на таксите на мобилните оператори по Тарифата средно с над 40%, като част от мотивите за това са - насърчаване на инвестициите, стимулиране на иновациите, осигуряване на условия за въвеждане на ново поколение мобилни мрежи (5G) и т.н.

Това са същите причини, които мобилните оператори изтъкват