19min.bg

Омикрон, за съжаление, разпространява имунитет по-бързо от ваксините: Бил Гейтс

Съоснователят на Майкрософт Бил Гейтс заяви, че вариантът на Covid-19 Omicron е изпреварил световните кампании за ваксиниране в разпространението на имунитета, като призова здравните служители по света да реагират по-бързо на следващата пандемия, предаде RT.




Запитан за напредъка на света в "побеждаването на Covid-19" по време на панел на Мюнхенската конференция по сигурността през 2022 г. в петък, технологичният магнат и филантроп отдаде дължимото на самия коронавирус за естественото имунизиране на населението в някои региони.




"За съжаление, самият вирус - особено вариантът, наречен Omicron - е вид ваксина. Това означава, че той създава имунитет както от В-, така и от Т-клетки, и че се справя по-добре с обхващането на световното население, отколкото с ваксините", казва той.


 


Благодарение на голямото количество "излагане на инфекции" в някои региони рискът от сериозни заболявания от Covid-19 е "драстично намален", продължава Гейтс, като отбелязва също, че тежките симптоми са "свързани главно с възрастните хора и със затлъстяването или диабета".


 


Гейтс с увереност прогнозира нова сериозна здравна криза на хоризонта, като заяви пред участниците в дискусията: "Ще имаме нова пандемия", но каза: "Следващият път ще бъде различен патоген. "


 


За да се справят със следващото огнище, здравните органи и изследователите трябва да действат по-бързо, за да разработят ваксини и лечения, каза той, като призна, че "не сме свършили добра работа по отношение на терапиите" по време на пандемията Covid.




"Само за две години имаме добър терапевтичен опит. За ваксините бяха необходими две години, за да се стигне до свръхпредлагане", каза той. "Следващият път вместо две години трябва да направим повече от шест месеца. "




В крайна сметка Гейтс изрази надежда за "ново поколение ваксини", които да са в състояние да унищожат цели семейства респираторни вируси, включително грипни и коронавируси, като заяви, че това може да се случи "през следващото десетилетие", ако за целта бъдат отделени достатъчно средства за научноизследователска и развойна дейност.


 ©  AP / Michael Probst