19min.bg

Оръжията, изпратени в Украйна, могат да попаднат в ръцете на престъпници: Интерпол

Оръжията, изпратени в Украйна след агресията на Русия през февруари, ще попаднат в световната скрита икономика и в ръцете на престъпници, заяви ръководителят на Интерпол, съобщи theguardian.com.




Юрген Сток казва, че след края на конфликта международният пазар ще бъде залят от вълна от оръжия и тежки въоръжения, и призовава държавите членки на Интерпол, особено тези, които доставят оръжия, да си сътрудничат в проследяването на оръжията.




"Щом оръжията замлъкнат Украйна], ще дойдат незаконните оръжия. Знаем това от много други места на конфликт. Престъпниците дори сега, докато си говорим, се фокусират върху тях", казва Сток.




"Престъпните групи се опитват да се възползват от тези хаотични ситуации и от наличието на оръжия, дори на такива, използвани от армията, включително тежки оръжия. Те ще се предлагат на криминалния пазар и ще създадат предизвикателство. Нито една страна или регион не може да се справи с това изолирано, защото тези групи действат на глобално ниво. "


 


 Той добави: "Можем да очакваме приток на оръжия в Европа и извън нея. Трябва да бъдем разтревожени и да очакваме, че тези оръжия ще бъдат трафикирани не само в съседните страни, но и на други континенти. "


 


"Нито една страна или регион не може да се справи с това изолирано, защото тези групи действат на глобално ниво", предупреждава Сток. Ръководителят на Интерпол също така заяви, че в Европа може да се появи огромен приток на незаконни оръжия. След това той призова за създаването на система за проследяване на оръжията, изпратени на Украйна и изоставените  от руските войски, и добави, че "поддържат контакти със страните членки, за да ги насърчат да използват тези инструменти".




Запитан за потенциалното участие на Интерпол в разследването на предполагаемото заобикаляне на санкциите и "прането на пари" от руски бизнесмени, на които са наложени ограничения на Запад, Сток заяви, че неговата организация не разследва подобни въпроси, нито участва в разследвания на предполагаеми военни престъпления в Украйна, тъй като мандатът ѝ изисква да поддържа "строг неутралитет" и да избягва всякакви "политически" дейности.


 


 "Нашите канали за комуникация остават отворени [за страните членки] за обмен на информация за военни престъпления. Но ние не разглеждаме военни престъпления; Интерпол няма разследващи правомощия", каза той.




САЩ, заедно със съюзници като Германия и Обединеното кралство, постоянно доставят оръжия на Украйна от началото на конфликта с Русия в края на февруари. По-голямата част от оборудването се състои от стрелково оръжие и преносими противотанкови и противовъздушни ракети, както и от боеприпаси и гориво.


 


 


В сряда САЩ заявиха, че ще продадат на Украйна бойни дронове MQ-1C Gray Eagle, които могат да носят до осем ракети Hellfire. В същия ден словашкото министерство на отбраната обяви, че ще достави на Киев самоходни гаубици. Обединеното кралство и преди е заявявало, че обмисля да въоръжи Украйна с произведени в САЩ ракетни установки за залпов огън, но първо се нуждае от одобрението на Вашингтон.




Продължаващите доставки на оръжие накараха някои правоприлагащи органи да изразят загриженост за съдбата на тези оръжия. В края на май Европол - правоприлагащата агенция на ЕС - заяви пред германските медии, че оръжията, доставени на Украйна и изоставените от руснаците,могат да попаднат в ръцете на престъпници. Ръководителят на агенцията Катрин де Бол сравнява настоящата ситуация в Украйна с тази на Балканите преди 30 години, когато Балканската война доведе до масиран приток на оръжие към черните пазари.


 


"Оръжията от тази война все още се използват от престъпни групи", казва Де Боле.


 


 


 Снимка: Leon Neal/Getty