19min.bg

Още се сринаха 7-класниците на изпитите: средно 2 по математика и 3 по БЕЛ

Въпреки че част от тях имаха шанса "непознатият" текст на изпита по български език, даден от МОН, да им е познат от учебната тетрадка на Просвета - София, седмокласниците имат Среден 3 на миниматурата.  По математика положението е още по-трагично. И въпреки че министърът излъга, че „няма сериозно подобрение” от миналата година, всъщност те са още по-ниски. Това е резултатът от прехваленото дистанционно обучение – 19 минути толкова пъти писа, че 80% от учителите са дигитално неграмотни по данни на самото просветно министерство, а вместо да ги принуди да се образоват и на тази база да им вдигне заплатите, МОН просто ги подкупва с увеличения без условия всяка година.
Средно на изпита по български език и литература седмокласниците са изкарали 51.06 от 100 възможни точки – Среден 3. Това е понижение спрямо 2019 г., когато средният резултат беше 53.06 точки
Притеснително ниски остават средния брой точки на изпита по математика – едва 36.33 от 100 възможни.Това е чиста Двойка!

Тази година 13 000 седмокласници въобще не са се опитали да решават задачите с отворен отговор, което издава имат ли изобщо идея какво правят, докато през 2019 г. броят им беше 17 000, а в предходни години са достигали и 20 000 или около една трета от всички деца.
По-ниското постижение по български език също се дължи на по-ниската успеваемост при въпросите с отворен отговор. В превод: тотална неграмотност.
Само 8 от 60 000 ученици са с максимален брой точки по български език и литература. По математика те са 349. Трима седмокласници имат по 100 точки и на двата предмета, а 20 са с нула точки и по двата предмета.
„Тревожно ниските резултати, особено по математика, остават", коментира министърът на образованието Красимир Вълчев, сякаш по български език са прилични. НО КАКВО ДА КАЖЕ ЧОВЕК, КОЙТО САМ ПО СЕБЕ СИ ПРАВИ УДИВИТЕЛНИ ПРАВОПИСНИ ГРЕШКИ – СКОРО ЩЕ ПОКАЖЕМ КАК ПИШЕ „НЕ ЗНАМ” НАПРИМЕР. ОБРАЗОВАТЕЛЕН МИНИСТЪР!
Според него лошият среден резултат по математика се дължи „на това, че учениците от прогимназиалния етап се затрудняват с усвояването на този предмет. Това ги демотивира”.
„Финансира се и изграждането на модерни кабинети по математика и