19min.bg

Ослепените Самуилови войници изхвърлени от учебниците

На връх 1000-годишнината от смъртта на цар Самуил стана ясно, че третокласниците няма да научат за ослепената българска армия. В учебника по Човекът и обществото на издателство Просвета пише, че Самуил се борил за независимостта на страната ни, но „през 1014 г. сърцето на царя воин спряло да тупти”. Не е посочена нито причината за смъртта му, нито изгубената битка от Византия и ослепяването на войската.Това е същият учебник, в който думата „заптие” е обяснена като „полицай”, а в първоначалния му вариант битките на цар Симеон срещу Византия бяха маркирани с уточнението, че „не са оставили трайна следа в миналото ни”.


Пред Дарик един от авторите на учебника проф. Мария Радева обясни, че първоначално е имало „неточности”, които били отстранени. Тя невъзмутимо заяви, че е доволна от това, което е написано в учебника.„Относно Самуил, аз съм много горда, защото от край време имаме позиция, която е абсолютно адекватна". Професорката дори се чувствала много приятно от написаното за средновековния ни владетел, особено сега, когато отбелязваме годишнината от смъртта му. На въпроса защо в текста не е включено дори изречение за ослепените войници Радева заяви: „Навлизате в неща, които не знаете, не разбирате. То няма място".


Точният цитат на това, което децата трябва да знаят за историческите събития според обновения учебник, гласи: "Ръководени от цар Самуил, десетилетия наред българите отстоявали независимостта на държавата. През 1014 г. сърцето на царя воин спряло да тупти. Император Василий Втори завладял Охрид (1018). В царската съкровищница той намерил много златни пари, корони с бисери, златотъкани дрехи. Последвали близо два века византийска власт в България. Българите запазили своя език, книжнина и спомена за своето царство”.