19min.media

Освобождават цените на тока само след 4 мес., не след 2 г: Омбудсманът

"Изпратих становище до министъра на енергетиката Румен Радев по проекта на Закона за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, в което възразявам срещу някои от предложените в него промени.

Категорична съм, че с проекта не са защитени в достатъчна степен правата на гражданите и спорните текстове следва да бъдат преразгледани.

Основното ми притеснение е, че законопроектът предвижда първи стъпки за либерализацията на пазара на електроенергия за населението от 1 януари 2024 г., т.е. по средата на отоплителния сезон.

Припомням, че края на 2022 г. парламентът прие решение, с което се възлага на Министерския съвет да гарантира регулирани цени на тока за домакинствата поне до 1 януари 2026 г.

Смятам определената дата за прибързана и необмислена, тъй като може да доведе до непредвидими ситуации преди излизането на битовите клиенти на свободния пазар.

 Предвидената поетапност към либерализация на пазара на електрическа енергия не бива да започва по средата на зимния период, без нормативна уредба за въвеждане на механизъм за предоставяне на финансова подкрепа на домакинствата, които са в положение на енергийна бедност.

 Според мен, ако се прекрати дейността на НЕК като обществен доставчик от 1 януари 2024 г., както предвижда проектът, може да се окаже, че стотици хиляди домакинства, които се отопляват на ток, няма да могат да си плащат в срок задълженията, което е отчетено като възможност в оценката за въздействие.

 На следващо място категорично възразявам срещу фиксирането на минимален срок - една година, който гражданите са длъжни да подпишат с избрания търговец на ток.

 Този срок е в полза на търговците на електрическа енергия, но не и на битовите клиенти, явява се пречка за смяна на доставчика и за конкуренцията на пазара.

Повече в становището тук: https://www.ombudsman.bg/bg/n/ombudsmanat-opasno-e-da-se-barza-sas-svobod-2091", пише омбудсманът и бивш правосъден министър Д.Ковачева.