19min.bg

От 18 ч. в Европейския парламент ще се състоят дебатите за България

Днес от 18 ч. в пленарната зала на Европейския парламент ще се състоят дебатите по резолюцията за върховенството на закона и основните свободи в България. Окончателното гласуване е предвидено за четвъртък, 8 октомври.

 Резолюцията беше приета на 1 октомври от Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) на ЕП. Вносител е председателят на комисията Хуан Фернандо Лопес Агилар. Предложение да започнем работа по резолюция за България направих на 26 май на организирана от мен среща с председателя Агилар.

 Резолюцията на ЕС за върховенството на закона в България не е резолюция срещу България. Това е резолюция за България, но срещу това правителство, срещу Бойко Борисов. Спечелихме огромна битка дори само с това, че направихме възможно тя да бъде внесена в пленарна зала. Ако се гласува там, това ще е нещо изключително важно за България.

 Като член на LIBE, благодаря на всички колеги, които помогнаха гласът на българските граждани да бъде чут. Специални благодарности на евродепутатите от БСП, особено на Петър Витанов и Сергей Станишев за неуморната им подкрепа и принос към работата.

За разлика от доклада за върховенството на закона в България, изготвен от Европейската комисия, резолюцията не използва „брюкселски език“. В нея нещата са назовани директно. Като например:

 Изразява загриженост относно постоянната липса на видими
резултати при разследванията на корупция по високите етажи;

 Отбелязва, че корупцията, неефективността и липсата на
отчетност продължава да представлява проблем за съдебната
власт, както и че публичното доверие в съдебната система остава
ниско, поради усещанията, че магистратите са възприемчиви на
политически натиск;

 Европейският парламент обръща внимание за необходимостта от сериозни, независими и активни разследвания, и постигане на резултати в сферата на борбата с корупцията, организираната престъпност и прането на пари, както и от пълно изследване на твърденията за корупция на високо ниво, които стават известни от аудиозаписите от лятото на 2020 г., „Апартаментгейт“, аферата с къщите за гости, “Танкергейт“, собствеността на плажа Росенец или скандала около предполагаемия незаконен трансфер на пари от банката за развитие, които взети заедно говорят за дълбока и системна слабост на върховенството на закона и мерките за борба с корупцията в България.

 Изразява загриженост относно сериозното влошаване на
положението със свободата на медиите в България през
изминалото десетилетие;

 Призовава българските власти да
насърчат благоприятната среда за свободата на изразяване,
предотвратявайки прекомерната концентрация на медийна собственост;

 Отбелязва, че защитата на журналистите е от значителен
интерес за обществото; Призовава българските власти да
осигурят постоянната защита над журналистите, както и тяхната
независимост;

 Строго осъжда примерите на очернящи кампании,
насочени срещу критични към правителството журналисти и
призовава българските власти да ограничат тези недемократични
практики;

 Подчертава, че свободата на изразяване и
свободата на информацията трябва да бъдат винаги зачитани;, съобщи евродепутатът Елена Йончева.